Mayıs 2011’de Google I/O konferansında duyurulan ve 15 Haziran 2011 yılında satışa sunulan ChromeBook ailesine bir yenisi daha ekleniyor.  Samsung ile ortaklaşa üretilen Yeni ChromeBook; 11.6 inç büyüklüğünde ekrana, 20 mm inceliğe ve yaklaşık 1.13 kg ağırlığa sahip olacak. Bu özelliklere ek olarak ChromeBook; görüntülü konuşmalarda kullanılabilecek VGA kameraya, yeni nesil dual Wi-fi bağlantısına ve Bluetooth 3.0 donanımına sahip olacak. İşletim sistemi olarak Chrome OS yüklenmiş olarak tarafınıza iletilecek cihaz, 6.5 saat pil kullanım süresi vadediyor. ChromeBook gezmeyi seven kullanıcılara hem teknoloji hem uzun kullanımı sağlayacak anlaşılan. 10 saniyeden daha kısa bir açılış süresine sahip ve fanlı soğutma sistemleri kullanılmadığı için  sessiz kullanım sağlayacak olması ise ChromeBook’un artıları arasında.

Eğer ABD’de yaşıyorsanız şanslısınız.

Google Amerikalı kullanıcılara cihazla birlikte birtakım ek hizmetler de sunuyor. Sistem dahili belleğinden bahsedilmemiş olan ChromeBook, iki yıl boyunca kullanabilinecek 100 GB Google Drive ile birlikte geliyor. Bunun yanında GogoAir tarafından sunulan 12 adet uçuş içi internet bağlantısı da cihaz ile birlikte ikram edilen hizmetler içerisinde. Google yeni cihazının yanında verdiği ikramlarla  Amerikalı kullanıcılarını sevindireceğe benziyor.

Güzel olan herşeyin bir bedeli vardır. 

Google yeni cihazını 249$ dolardan siparişe sunacağını duyurdu. Yeni ChromeBook içerdiği ek servisler dolayısıyla üreticisinin yüzünü güldürmeyecek gibi düşünülebilir. Çünkü ikram edilen 2 yıllık 100 GB google drive kapasitesinin bedelinin 120 $ civarında olduğu biliniyor.  GogoAir tarafından sağlanan uçuşlarda internet hizmetinini bedelinin de 150 $ olduğu düşünülür ise, 150+120=270 $ civarı bir bedel Google’ın omuzlarına biniyor. Yani Google her sattığı ChromeBook başına yaklaşık 24 $ kar edecek. Ancak Google detaylı olarak GoogleDrive hizmetini pazarladığı düşünülür ise yine belli bir miktar kazancı olduğu kesin…