Microsoft, Windows XP’ye olan desteğini uzunca bir süre sürdürdü ve artık onu emekliye ayırmak istiyor. 8 Nisan 2014 tarihinden sonra XP kullanıcıları güvenlik ve sistem geliştirmelerinin de aralarında olduğu birçok güncellemeyi alamayacak. Durumun bu şekilde olması Windows XP’nin gelecekte doğabilecek potansiyel tehlikelere karşı savunmasız kalacağını gösteriyor.

Peki ne yapmalı? Şu an kullanımda olan eski bilgisayarlara daha güvenli ve yeni olan Windows sürümlerini yüklemek kaplumbağa sırtında yolculuğa çıkma hissi vereceğinden dolayı bunu yapmanızı pek tavsiye etmiyoruz.  Bu nedenle önünüzde iki seçenek kalıyor. 1. Donanım olarak sisteminizi yenilemek, 2. hiçbir değişiklik yapmadan doğrudan sisteminizeLubuntu işletim sistemini kurmak.

Windows işletim sistemlerine aşina kimseler şüphesiz ki külfetli yolu seçecek. Ancak yeniliğe açık ve cep ekonomisini düşünen kimselerde durumun bu şekilde olmayacağı kesin.

PEKİ NEDEN LUBUNTU?

Windows XP’nin kullanımı kolay olabilir. Hatta şu anda en çok kullanılan 2. işletim sistemi de olabilir. Bu durum onun vazgeçilmez olması anlamına gelmiyor. Güncellemeler olmadan Windows XP bir hiç.

Lubuntu, ücretsiz olarak dağıtılan ve geniş donanım desteğine sahip olan bir işletim sistemi.  Linux çekirdeği kullanıyor. Bu onu daha hızlı ve daha güvenli yapıyor.  Lubuntu’nun bir çok avantajlarından bir tanesi de Xtreme durumlar haricinde Antivirüs programına ihtiyacının olmaması.

Her zaman güncel ve ücretsiz!

Lubuntu sürekli olarak yeni donanımları ekleme ve güvenlik açıklarını giderme nedenleriyle güncelleniyor. Üstelik kullanıcılar bu güncellemeleri ücretsiz olarak indirebiliyor. Bu da Lubuntu’yu tercih edilebilir işletim sistemleri arasına sokuyor.

Linux tabanlı ve daha güvenli! 

Belkide kulağa en garip gelen konu  Antivirüs. Lubuntu Windows sürümleri gibi Antivirüs programı gerektirmiyor. Peki bu nasıl oluyor?

İşin sırrı Linux’un temellerinde. Linux çekirdeği yazılırken virüslerin kendi kendilerine yayılma ve bulaşıcılık gibi özelliklerini engellemek üzere tasarlanmış. Bu nedenle siz bariz riskli uygulamaları veya dosyaları yüklemedikçe Linux çekirdekli işletim sistemleri güvenli.

Tanıdık arayüz, benzer tasarım…

Lubuntu tasarım olarak tanıdık bir işletim sistemine oldukça benziyor. Windows XP benzeri arayüzü ile kullanıcıların pek fazla zorlanmadan alışmasını sağlıyor. Başlat tuşu, quick launch sıralaması, açık programlar tepsisi, sistem ikonları ve saat  konumları XP’ile birebir aynı konumlarda.

Bilindik uygulamalara hemen erişin!

Lubuntu ana  İnternet tarayıcısı olarak Firefox kullanıyor. Bunun yanında isterseniz Google Chrome programını da indirebiliyorsunuz.  Bunun yanında İnternet ve video aramaları için Skype uygulamasını yükleyebilir, Pidgin uygulaması ile sosyal medya sitelerindeki hesaplara tek uygulamadan erişebilir, Sylpheed uygulaması ile farklı hesaplardaki E- Postalarınıza doğrudan erişebilirsiniz.

Microsoft Office henüz Linux üzerinde kullanılamıyor. Ancak Office dosyaları ile uyumlu bir biçimde çalışabilen bir çok açık kaynaklı ve ücretsiz programı Lubuntu üzerinde kullanabiliyorsunuz.

Tüm bu programlara ek olarak Uygulama merkezinden daha binlerce ücretsiz uygulamayı indirebiliyorsunuz.

Sözlük

Windows ve Linux arasında fonksiyon olarak aynı, isim olarak farklı uygulamalardan ana olanlarını sizin için belirtecek olursak:

  • Windows Explorer = File Manager
  • Windows Media Player = Audacious (Ses) GNOME MPlayer(Video)
  • Microsoft Paint = MtPaint
  • Notepad = LeafPad
  • Windows Update = Software Updater

Burada saydığımız ve sayamadığımız bir çok özelliği inceleyebilmek için Lubuntu resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber omgubuntu.co.uk sitesinden derlenmiştir.