Açık kaynak işletim sistemlerini merak ediyorsunuz ancak Windows’tan kopamıyor musunuz? Çaresi çift işletim sistemi kullanmak. Peki nasıl? Hem Windows 8 hem de Linux Mint aynı bilgisayara nasıl yüklenir? Sizlere bu yazımızda bu yazının cevabını veriyoruz.

İşlem basamaklarına geçmeden önce isterseniz size öncelikle Linux Mint hakkında birkaç bilgi vereyim. Linux Mint, özellikle Windows ve Mac kullanıcıları için geliştirilmiş bir işletim sistemi. Hem arayüz hemde işlev olarak özellikle Windows sürümlerine benzeyen bu işletim sistemi tek başına yüklenebileceği gibi Windows 8 veya başka bir işletim sisteminin yanına da yüklenebiliyor.

Siz Linux Mint’i yüklediğiniz zaman otomatik olarak Bios’ta çalışan ve sizin birden fazla işletim sistemleri arasında geçiş yapabilmenizi sağlayan bir arayüzü de otomatik yüklemiş oluyorsunuz. Bu arayüz size bilgisayarınız açılırken hangi işletim sistemi ile devam etmek istediğinizi soruyor. Seçiminizi yapıyorsunuz ve bilgisayarınız normal şekilde devam ediyor. Özellikle Windows’a alışmış ve değişiklik yapmaya çekinen kullanıcılar için tasarlanmış bu işletim sistemine alışmakta sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyoruz. Hiç olmazsa birkaç defa deneyin diye size bu yazımızda Windows yanına Linux işletim sistemi kurmayı anlatacağız. İşlemi detaylı olarak aşağıda bulabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce buraya tıklayarak Linux Mint indirme sayfasına gidebilir ve en son sürümü indirebilirsiniz. İndirme tamamlandıktan sonra indirdiğiniz iso dosyasını boş uygun bir DVD’ye yazmanız gerekiyor.

İşlemin uygulama videosunu aşağıda izleyerek işleme devam edebilirsiniz.