Android cihazının işletim sisteminde bilgisayar yardımı ile değişiklikler yapmanız gerektiyse bu terimi oldukça fazla duymuşsunuz demektir. Peki Usb Debugging yani dilimizdeki adıyla Usb hata ayıklama modu nedir? Hata ayıklama moduna nasıl erişilir ve hata ayıklama modu tam olarak ne işe yarar? Bu yazımızda en önemli Android terimlerinden bir tanesi olan Usb Debugging’i inceliyoruz.
Bu mod Usb ile telefonunuza bağlanmanızı ve bazı önemli değişiklikler yapmanızı sağlar. Usb Debugging ile yapabilecekleriniz:

  • Uygulama geliştiriyorsanız uygulamanızı telefonunuz üzerinde kolaylıkla deneyebilirsiniz.
  • Android SDK ile telefonunuza bağlanabilir, ekran görüntüsünü alabilirsiniz.
  • Telefonu Root yardımcı programları ile Root edebilirsiniz.
  • Flash ve boot locker işlemlerinin birçoğunu bu modda yapabilirsiniz.
  • ADB terminal bağlantısı ile komutlarınızı çalıştırabilirsiniz.
  • Brick olmuş telefonunuza çeşitli komutlar göndererek yeniden çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bu modla ilgili bilmeniz gereken birkaç şey daha var. Eğer geliştirici değilseniz ve çok fazla bu moda ihtiyaç duymuyorsanız hata ayıklama modunu etkinleştirmenize gerek yok. Hata ayıklama modunu ihtiyacınız olduğu zamanlarda açmanız daha verimli olacaktır.

Peki hata ayıklama moduna nasıl erişilir? Hata ayıklama modu nasıl aktif hale getirilir?

Usb hata ayıklamasını etkinleştirmek için: Menü>> Ayarlar>> Uygulamalar >> Geliştirici Seçenekleri menüsüne gitmeli ve Usb hata ayıklaması kutucuğunu işaretlemelisiniz.

Ek olarak;

Google aldığı yeni kararlar gereği Android 4.2 sonrasında Usb hata ayıklamasını gizliyor. Ancak siz hata ayıklama modunu yeniden görünür yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Android 4.2 sonrasında Usb debugging aktifleştirmek için: Menü>> Ayarlar >> Hakkında alanına geliyoruz. Hakkında menüsünden Yapı numarası alanına 7-8 defa dokunun. Geliştirici olmanıza birkaç adım kaldı diye bir uyarı göreceksiniz. Bu uyarıdan sonra aynı noktaya birkaç defa daha dokunun. Artık bir geliştirici oldunuz diye bir uyarı göreceksiniz. Ayarlar menüsü içerisinde bulunan geliştirici seçenekleri kısmından USB debugging’i açabilirsiniz.

Bazı romlarda geliştirici seçenekleri ayarlar ana menüsünde bulunurken, bazılarında Ek ayarlar, Gizlilik, Güvenlik gibi başlıklar altında bulunabilir. Rom versiyonu telefonunuzun marka ve modeline göre değişiklik gösterir.

Romlar hakkında bilgi almak için Android Rom Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Geliştirici seçenekleri menüsünde bilmediğiniz hiçbir ayarı değiştirmeyin.