Linux kaynaklı işletim sistemlerini çok merak ediyor, ancak geçiş yapmaya korkuyor musunuz? Yada başka bir bilgisayarda güvenli bir oturum açmak mı istiyorsunuz? Bunlar ve bunlara benzer ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz tak çalıştır bir Ubuntu işletim sisteminiz olsa fena olmazdı değil mi?

Bu makalemizde sizlere USB bellek üzerinden tak çalıştır bir Ubuntu işletim sistemine nasıl sahip olabileceğinizi anlatıyoruz. Evet, yanlış okumadınız. USB bellek üzerinden kullanabileceğiniz tak – çalıştır bir Ubuntu işletim sistemine sahip olabilirsiniz. Hemde çok fazla uğraş içine girmeden! Peki nasıl mı? İşte USB bellekten Ubuntu çalıştırmak için ihtiyaçlarınız:

İşlemin basamakları: 

  1. UNetbootin programını çalıştırıyoruz. Program yukarıda görüldüğü gibi bir küçük pencere halinde açılıyor. Burada yapmamız gereken ilk olarak “Dağıtımı seçin” kısmına giderek listeden Ubuntu’yu seçmek.
  2. Ubuntu işletim sistemini dağıtım olarak seçtikten sonra yan kısımda açılan sürümlerden indiriş olduğumuz sürümü seçiyoruz. Daha sonrasında alt kısımda yapmanız gerekenleri resimde görüyorsunuz. Diskimage seçeneğini seçiniz ve  indirdiğiniz Ubuntu.iso dosyasının tam yolunu yan kısımda belirtiniz. USB belleğinizle ilgili bilgileri aşağıdaki seçeneklerden tanımlayınız. Bu kısımda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra “Tamam” butonuna basıyoruz.
  3. Artık gerekli bilgileri sağladığımıza göre program USB belleğimizin içine gerekli yüklemeleri gerçekleştirecek. Bu kısımdan sonra isterseniz Ubuntu işletim sistemini belleğinizden yükleme yapmadan kullanabilir, isterseniz de belleğinizden bilgisayarınnıza yükleyebilirsiniz. Ancak USB bellekten Boot yapabilmek için öncelikle BIOS ayarlarınızdan Boot önceliğini “Removable Device” olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Evet artık işlem tamam! Bilgisayarınızı yeniden başlatarak Ubuntu dünyasına giriş yapabilir ve özgür yazılımın tadını çıkarabilirsiniz!