Sony Xperia Z ve ZL modellerinde Bootloader kilidi nasıl açılır? Bootloader nedir?  Android telefonunuza özelleştirilmiş Rom yüklemek veya sürekli olarak Root erişim yetkisi almak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli işlemlerden bir tanesidir Bootloader kilidini kaldırmak.

 

Günümüzde Android işletim sistemini kullanan birçok firma mevcut. Her telefonda kullanılan donanım veya alt yazılım aynı değil.  Bu nedenle her firmanın da kendine has kilitleme ve kilit kaldırma yöntemleri var. Söz konusu ayarlamaları yapabilmeniz için epeyce bir bilgi birikimine de sahip olmanız gerekiyor.

Özellikle telefonunuzu bir daha kullanılmaz hale getirebileceğiniz söz konusu olunca Bootloader kaldırma, Rom yükleme ve Root etme işlemleri epeyce önem kazanıyor. Sizlere bu yazımızda Sony Xperia Z ve ZL modellerinde Bootloader kaldırma işlemini anlatacağım. Peki nelere ihtiyacınız var?

Yukarıdaki listede bulunan bilgileri ve belgeleri tamamladıktan sonra Sony Xperia yazılım geliştiricileri sayfasına gidiyoruz. Çünkü kendi cihazımıza ait benzersiz Bootloader şifresini buradan dolduracağımız form karşılığında tarafımıza Sony gönderecek. Ancak telefonunuz garanti dışı kalacak. Eğer bu şartları göze alıyorsanız şifre isteğini  yapın. Benzersiz şifremizi almak için:

http://unlockbootloader.sonymobile.com adresine gidin. Uyarıları hızlıca gözden geçirin ve en alttaki butonlardan şartnameyi onaylayın. Daha sonrasında da karşınıza gelen forma istenilen bilgileri girin. Bu formu eksiksiz doldurduktan sonra tarafınıza Sony Mobile tarafından benzersiz şifreniz gönderilecek.

Şifrenizi aldınız. Şimdi tek yapmanız gereken indirdiğimiz dosyalarla şifreyi telefona girmek ve kilidi açmak. Bu kısımdan sonra yapacağınız işlemler telefonunuza kalıcı hasarlar verebilir. Bu nedenle bu kısımdan sonra yapacağınız işlemlerin sorumluluğunu biz kabul etmiyoruz. Vereceğiniz hasarın tüm sorumlusu sizsiniz. İşlemin uygulanışı:

  • Telefonunuzu kapatın ve 30 saniye bekleyin. Daha sonra ses açma tuşuna basılı tutarak Diğer ucu bilgisayara bağlı olan Usb kablosunu telefonunuza takın. Bilgisayarınız otomatik olarak sürücüleri yükleyecektir. Eğer yüklemez ise indirdiğiniz dosya içerisindeki sürücüleri kullanabilirsiniz.
  • İndirdiğiniz Fastboot Package klasörünü açın. Klasör açıkken klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutun. Tuşa basarken farenizin sağ tuşuna basın ve daha sonra”Komut penceresini burada aç” seçeneğine basın.
  • Komut penceresi ekranda belirdikten sonra fastboot.exe -i 0x0fce getvar version yazın ve giriş tuşuna basın. 
  • Onayladıktan sonra ekranda total time 0.000s yazar ise işleminiz başarılı demektir. Daha sonra ise fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0şifre yazın. şifre yazan alana size sony tarafından iletilmiş olan benzersiz şifrenizi yazın ve onaylayın.
  • İşleminizi tamamladıktan  sonra telefonunuzu Usb’den çıkarın. Bir süre bekledikten sonra yeniden açın. Eğer yazım hatası yapmadıysanız büyük bir olasılıkla telefonunuzun Boot loader kilidini açtınız demektir. Artık root ve diğer işlemleri sorunsuzca yapabilir siniz. İyi eğlenceler.