Yeni ve daha stabil sürümlerin çıkmasının ardından eski Android sürümlerini ortadan kaldırmak isteyen Google’ın istediği yavaş yavaş gerçekleşiyor. En çok satılan Android işletim sistemi ünvanını koruyan Android 2.3 sürümü Gingerbread’ın satışları geçen oranlara göre zayıfladı.

Google’ın daha yeni Android sürümlerinin piyasalarda boy göstermesi isteği sonunda gerçekleşiyor. En çok satan Android işletim sistemi olarak öne çıkan Android 2.3 sürümünün satışlarında gerileme yaşanırken Android 4.0 ve 4.1 sürümlerinde artış yaşandı.

Bildiğiniz gibi Android telefonlar tek bir üretici tarafından değil birçok üretici tarafından piyasaya sürülüyor. Durum böyle olunca da sabit bir cihaz çıtası bulunmuyor. Her telefon kendine has işlemci ve diğer donanımlara sabit olduğu için ilerleyen zamanlarda çıkarılan yeni Android sürümlerine yükseltilmesi mümkün olamıyor.

Bu durumda da eski ve stabilitesi düşük Android sürümleri kullanıcılar tarafından kullanılmaya devam ediliyor. Google ise yeni ve daha stabil Android sürümlerinin kullanılmasını istiyor. Gerek kullanıcıların alım güçleri, gerekse kullanıcıların gerek duyup duymaması nedenlerinden dolayı yeni Android işletim sistemini kullanan telefonlar halen yükseliyordu.

Ancak son yapılan incelemeler gösterdi ki artık kullanıcılar yeni Android kullanan güçlü telefonları tercih ediyorlar.