Akıllı telefon ve tabletlerde mobil ağa erişim için kullanılan ve kullanıcıya ait karakteristik detayları içeren sim kartlar yakında tarihe karışacak. Gelecek nesil cihazlarda sim kart bilgileri cihaza gömülü olarak gelecek.

Mobil cihazlarda kullanılan sim kartların kaldırılmasında ilk hareket Apple’dan geldi. Firma yeni ürettiği Ipad Air 2 de 3G/ 4G özelliğine sahip olmasına rağmen sim kart yuvasına yer vermemesi dikkatleri çekti. Apple geliştirdiği bu yeni teknolojide Apple Sim adı verilen bir cihaza tümleşik bir aparatla sim kart işlevini yazılımsal olarak gerçekleştiriyor. Operatörler arasında transfer işlemi gerçekleştirilirse bu yazılım yardımı ile bu değişiklik sağlanabiliyor.

Gün geçtikçe daha ince ve zarif cihazların üretildiği günümüzde bu gelişme oldukça sevindirici. Ancak şu anda bu teknoloji sadece Amerika ve İngiltere de kullanılabiliyor. Bu teknoloji ülkemizde ne zaman kullanılmaya başlanır henüz bilinmiyor ancak ülkemizde yaşayan sıkı Apple takipçilerini üzeceğe benziyor. Eğer Ipad Air 2’nin diğer ülkeler için sim kart destekli bir modeli çıkmaz ise ülkemizde 3G destekli modellerin tam anlamıyla kullanılamayacağı kesin.

Kendi teknolojisini GSM operatörleri ile yaptığı anlaşmalar ile yayan Apple, bakalım ülkemiz operatörleri ile ne zaman bir anlaşmaya varacak. Daha önce de Apple nano sim kart teknolojisini çıkartmış ve ülkemiz operatörleri ile destek konusunda anlaşmaya varmıştı. Bakalım gelecek günler daha ne gibi yenilikleri beraberinde getirecek.