Android kullanıcılarının aklını kurcalayan en büyük sıkıntıdır Root işlemi. Root yapmalı mıyım? Root gerekli bir şey mi? Root yaparsam telefonum zarar görür mü? Root yapmak yasadışı mı? ve daha nice sorular. Root işlemi ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda açıklıyoruz.

 

Aslına bakacak olursanız herşeyden önce Root işlemine ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sormalısınız. Root nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? sorularının cevaplarını sizlere bundan önceki birkaç yazımızda açıklamıştık. Şimdi ise R0ot gerekli mi? sorusunu yanıtlıyoruz.

Root daha önce de söylediğimiz gibi, telefonunuzun kök dizinine erişim yetkisi almaktır. Yani kök dizine erişerek orada değişiklikler yapabilir ve normalde değiştirilemeyen seçenekleri değiştirebilirsiniz. Root yapma işleminin gerekliliği sizin kullanıcı karakteristiğinizle doğrudan alakalı aslında.

Nasıl bir kullanıcısınız? 

Root işleminin gerekli olup olmadığı sizin nasıl bir kullanıcı olduğunuz ve hangi amaca uygun uygulamalar kullanacağınız ile ilgilidir. Eğer ki siz; Root erişimine ihtiyaç duyan, telefon ana değerlerinde(işlemci ayarlamaları, ram ayarlamaları, depolama ayarlamaları, kablosuz ile hack, ip ve mac ayarlamaları vb.) değişiklik yapacak uygulamalar kullanan bir kullanıcı iseniz Root işlemi sizin için olmazsa olmaz diyebiliriz. Root yapmalı ve sizi kısıtlayan zincirlerden kurtulmalısınız. Root işlemi temel esaslarda, telefona zarar verebilecek düzeylerde değişiklikler yapmaktadır. Bu değişikleri yaparak telefonu bozma riskini göze alırsınız. Ancak bu riski üretici firmalar almaz. Bu nedenle Root işlemi aktifken telefonunuz bozulur, servise yolladığınızda bu durum fark edilir ve telefonunuz garanti dışı kalır. Sizin gibi kullanıcılar için bu, göze alınabilir bir risktir.

Ancak siz telefonu sadece arama yapmak, mesaj atmak, internete girmek ve arada sırada oyun oynamak için kullanıyorsanız Root işleminden kesinlikle uzak durmalısınız. Sabit uygulamalar Root erişimine ihtiyaç duymazlar. Kullanmayacağınız bir işlem için Root yaparak telefonunuzu riske atmamak sizin yararınıza olacaktır.

Bazı kontrol heveslisi insanlar sizi yönlendirme gereksinimi duyarlar. Siz bir telefon aldınız ise size yarım yamalak bilgileri ile akıl verirler ve Root yapmaya yöneltebilirler. Root yapmaya ikna edemeseler bile sizin kafanızı karıştırabilirler. Böyle durumlarda kimsenin aklıyla iş yapmamaya özen gösterin. En doğru bilgi araştırarak ve karşılaştırma yaparak öğrendiğiniz bilgidir. Bu nedenle araştırın ve kararınızı ondan sonra alın.

Root işleminin avantajları ve dezavantajları

Root erişimi sistem varsayılanı olarak kapalıdır. Bunun nedeni hem cihazınızı donanım olarak korumak, hem de sizin bilgi güvenliğinizi sağlamaktır.  Root yetkisi kullanmayı bilene güzeldir. Ancak kullanmayı bilmeyen, ileri seviye sıkıntılarda atılacak adımları bilmeden Root yapanlar için tehlikelidir. Telefonunuzu bilmeden yapacağınız birkaç değişiklikten sonra kullanım dışı bırakabilir siniz. Hiç kimse hali hazırda çalışan bir telefonu kullanılamaz hale getirmek istemez. Bu nedenledir ki Root erişimi olmadan önemli değişiklikleri yapamazsınız.

Bir diğer dezavantaj ise güvenliktir. Siz Root yetkisi verdiğiniz bir uygulamaya sınırsız yetki vermiş olursunuz. Eğer uygulama yazarı kötü amaçlı ise ve siz onu bir şekilde fark edemezseniz bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kişisel mesajlarınız, fotoğraflarınız, bilgileriniz, numaralarınız veya telefonunuz ile erişim sağladığınız banka bilgileriniz tehlike altındadır. Bu durum sizi çok yıpratacak sonuçlar doğurabilir.

Peki ya avantajları neler? Root işlemi için garantiyi neden yakmak göze alınıyor?  Root işlemi size özgürlüğün kapılarını açar. Telefonunuzu yedekleyebilir, ücretsiz uygulamalardaki reklamları engelleyebilir, değiştirilemez donanımsal parametrelerde oynamalar yapabilir ve daha bir sürü işlemi Root yetkisi kullanan uygulamalar ile yapabilirsiniz. Eğer anlıyor, becerebiliyorsanız Root’lu telefon kullanımının vereceği zevk tarif edilemez.

Sağlıcakla…