Merhaba sevgili androidhaberim.com okuyucuları. Sizlere bu yazımda  Android dünyasının kapılarını sonuna kadar açmanızı sağlayacak olan ROOT işlemini anlatacağım. Root, İngilizce “root”(kök) kelimesinden gelir ve cihazınızın kök klasörüne erişim anlamına gelmektedir. Cihazınızın kök klasöründe bulunan, erişilmesi ve değiştirilmesi yasaklı veriler root işlemi sonrasında değiştirilebilir hale gelmektedir. Windows sistemlerde kullanılan “Administrator” kelimesi ile Android sistemlerdeki “Root” kelimesi anlamdaştır.

Örnek verilecek olursa, root edilmiş cihazınızın işlemcisine overclock uygulayarak saat hızını artırabilir, ram miktarını sd kart yardımıyla yükseltebilir, cihazının font tarzını değiştirebilir, cihazınıza özelleştirilmiş Rom kurabilir ve birçok ana değişikliği yapabilirsiniz.

Root işlemi nasıl yapılır?

Root işlemi cihaz marka ve modeline göre çeşitlilikler gösterebilir. Bu nedenle root işleminin birden fazla yolu mevcuttur.  Cihazınıza en uygun root yönetmi için lütfen cihaz forumlarını kullanınız. Ben bu yazımda sizlere Universal root yöntemi olan Super One Click programı yardımı ile root etme işlemini anlatacağım.

ÖNEMLİ NOT: ROOT İŞLEMİ CİHAZINIZI GARANTİ DIŞI BIRAKABİLİR! ARA PROGRAM UYUMSUZLUĞU HALİNDE ANDROID CİHAZINIZ KULLANILAMAZ HALE(BRICK) GELEBİLİR! ROOT İŞLEMİNİN AMATÖR KULLANICILAR TARAFINDAN YAPILMASI DONANIMSAL VE YAZILIMSAL ARIZALARA NEDEN OLABİLİR! ROOT İŞLEMİNİN UYGULANMASI TAMAMEN ÖZGÜR İRADENİZLE VERDİĞİNİZ KENDİ KARARINIZDIR, ANDROIDHABERIM.COM OLUŞABİLECEK ZARARLARDA HİÇBİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ!

İşlem Basamakları:

  • Son sürüm Super One Click programını indiriyoruz. (Buradan indirebilirsiniz!) 
  • Cihazımızın ayarlar bölümüne giriyoruz. Geliştirme ayarlarından Usb hata ayıklaması modunu aktive ediyoruz.
  • Cihazımızın Usb kablosunu takıyoruz. Ekrana gelen seçenekleri geri tuşuna basarak seçim yapmadan geçiştirdikten sonra yeniden geliştirme ayarları menüsüne geliyoruz. Telefonumuz menüde bekler durumda iken Super one click uygulamasını açıyoruz.

Root tuşuna basıp geri kalanını programın halletmesini izliyoruz 🙂 İşlem ilerlemesi sırasında Program Busybox oluşturulup oluşturulmamasını size soracak. Yes diyerek işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. Bir süre sona root complete bildirimini alınca rahat bir nefes alabilirsiniz. Root tamam, güç artık sizde 🙂