Adelaide Üniversitesi’nden Dr. T Altalhi liderliğindeki çalışma grubu atık plastik poşetlerden karbon nanotüp üretmeyi başardıklarını açıkladı.

 

Temelini alışveriş poşetlerinin oluşturduğu plastik ambalaj artıkları ülkelerin geri dönüşümü için etkili yollar aradığı malzemeler arasında. Doğaya bırakıldıklarında çözünmesi yüzyıllar süren bu malzemeler çevre için büyük bir tehlike oluşturuyordu. Bu soruna bir çözüm bulmak isteyen Adelaide Üniversitesi bilim adamları poşet artıklarında bulunan karbonu kullanarak karbon nanotüp üretmeyi başardı.

Peki bu karbon Nanotüp nedir? 

Nano kelimesi bir ölçü birimidir. Metrenin milyarda biri olan ölçüler nanometre cinsinden gösterilir. Karbon nanotüp ise kesit alanı çapı nanometre ölçeğinde olan silindirik atomlardan oluşmuştur. Yoğunlukları çeliğin altıda biri kadar olan karbon nanotüpler, bilinen en dayanıklı malzemedir. Çelikten yoğunluk olarak çok düşük olmasına rağmen yüzlerce kat daha güçlüdür.

Yapılmış olan araştırmalarda karbon nanotüp üretilmesi için yeni bir yöntem geliştirilmekle işe başlanmış. Bunun nedeni ise geleneksel yöntemler ile üretilen karbon nanotüp miktarının çok düşük miktarlarda olması ve sadece arge çalışmalarına yetecek miktarda olmasıydı.

Yeni geliştirilen bu yönteme kimyasal buhar çökeltme yöntemi adı verildi.  Artık çevre kirliliğinin en büyük nedeni olan ve doğal güzellikleri tehdit eden plastik atıklar faydalı bir biçimde geri dönüştürülebilecek. Bununla birlikte geliştirilen yeni yöntemde yabancı katalizör veya çözücü kullanılmadığı için zehirli yan ürün artıkları da açığa çıkmıyor.

Dileriz artık maddelerin geri dönüşümünde bu yöntem yaygınlaşır ve çevreyi tehdit eden bu malzemeler minimum uğraşla geri kazanılır.