Merhaba, sizlere bu yazımızda Nokia’nın piyasaya çıkarmış olduğu Android ve Windows Phone karması bir işletim sistemine sahip olan Nokia X modeline Whatsapp uygulamasının nasıl yükleneceğini anlatacağım. Bildiğiniz gibi Google Play  hizmetlerine sahip olmasa da Nokia X Android uygulamalarını çalıştırabiliyor. Yani Android işletim sistemi ve Google Play Store desteği olmadan Nokia X telefonunuza neredeyse bütün Android uygulamalarını yükleyebiliyorsunuz.

Önceden yükleyebileceğiniz uygulamalara Whatsapp’da dahilken, bir güncelleme sonrası Nokia X kullanıcıları Whatsapp uygulamasından “Cihazınız desteklenmiyor / Your device is not supported.” hatası almaya başladı. Tabii ki neredeyse herkes tarafından benimsenerek kullanılan Whatsapp uygulamasına erişimin olmaması kullanıcıları oldukça rahatsız etti.

Ne Nokia cephesi durumla ilgili bir çözüm bulabildi, ne de Whatsapp cephesi henüz bir açıklama – güncelleme yayınladı. Durum böyle olunca diğer uygulama geliştiricileri duruma el atmak zorunda kaldı. Bu noktadan sonra sizlere adım adım Nokia X telefona  Whatsapp yüklemeyi anlatacağız. Üstelik durumdan herkes mağdur olduğu için bu işlemi kısaltılmış ingilizce kullanarak ikinci bir dilde de yazacağız. İşte işlem basamakları:

Nokia X’e Whatsapp nasıl yüklenir? / How can I install Whatsapp on my Nokia X?

  1. Nokia X telefonunuzun ayarlar menüsüne gidin. Orada güvenlik ayarları bölümünden bilinmeyen kaynaklardan yüklemeleri etkinleştir kutucuğunu işaretleyerek telefonunuza Nokia Market dışından uygulama yükleme izinlerini verin. / Go to settings. Then open security settings section. Tap the Unknown Sources checkbox in the Security section for giving permission to APK installations from unknown sources. 
  2. NOKIA markete girin. Orada arama kısmına Whatsapp Launcher for Nokia X uygulamasını bulun ve indirin.  / Enter NOKIA Marketplace.  Then search the Application named “Whatsapp launcher for Nokia X” via using search tool and install the application. 
  3. İlk iki adımı başarıyla tamamladık. Artık geriye sadece Whatsapp programını yüklemek kaldı. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Bu uygulama yamasını sadece  Whatsapp 2.11.238 versiyonu ile kullanabiliyorsunuz. Whatsapp 2.11.238 versiyonunu indirmek için tıklayınız.  / After Whatsapp launcher installation we nearly done everything to use Whatsapp on Nokia X. We just need correct version of Whatsapp now. I am saying correct version because, this launcher is only working with Whatsapp 2.11.238 version. Click here and download Whatsapp 2.11.238.
  4. İndirdiğiniz Whatsapp uygulamasını Nokia X telefonunuza yükleyin ve kayıt işlemlerini tamamlayın. / Install Whatsapp 2.11.238 on your phone and set phone register.
  5. İşlem artık tamamlandı. İndirmiş olduğunuz Whatsapp launcher’i çalıştırarak Whatsapp’a giriş yapabilirsiniz. Eğer sürekli olarak Whatsapp launcher logosundan giriş yapmak istemiyorsanız Whatsapp yeni mesajlar Widget’ini kullanabilirsiniz. / And now you are finished all sections of installation. Now you just have to tap on Whatsapp launcher icon and start messaging. If you don’t want to use Whatsapp launcher icon all the times, use Whatsapp new messages widget to reach whatsapp.
  6. Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin. / Please send your results via comments. 🙂  
TAGS: Nokia X Whatsapp sorunu, Nokia X için Whatsapp, Whatsapp Crack for Nokia X, Troubleshoot Whatsapp for Nokia X, Nokia X Whatsapp Cihazınız desteklenmiyor hatası, Your device is not supported Whatsapp failure on Nokia X