Nokia Booklet 3G ülkemizde çok fazla duyulmamış olabilir. Ancak kullanıcı kitlesi görmezden gelinemeyecek kadar fazla. Neden bahsettiğimizi bilmeyenlerin de anlayabilmesi için öncelikle Nokia Booklet 3G hakkında bilgilendirme yapalım.

Nokia mühendisleri 10 inç ekranlı ve alüminyum gövdeli bu bilgisayar için işlemci olarak 1.6 GHz hızındaki Intel Atom Z530′u tercih etmiş. İşlemci yanında 1 GB RAM belleğine sahip olan bu mini bilgisayar 12 saat kullanıma olanak sağlayan mükemmel bir batarya ile geliyor. 1.25 kilogram ağırlığa sahip olan bu mini bilgisayar dahili HSPA modeme, HDMI bağlantı portuna ve 802.11n WI-FI teknolojisine sahip. Aslına bakacak olursanız yukarıda saymış olduğumuz özellikler oldukça yeterli. Donanım için oldukça güzel seçimler yapan Nokia mühendisleri sistemin varsayılan işletim sistemi olarak Windows 7 Home Premium’u tercih etmiş. Peki burada sorun nerede?

Her ne kadar teknolojik olarak güzel olsa da cihazın sıkıntılı olduğu nokta RAM belleğinin yetersiz olmasıdır. Eğer bilgisayarı orijinal işletim sisteminde kullanmaya çalışırsanız oluşan takılmalar ve yavaş çalışma size oldukça sıkıntılı anlar yaşatabilir. Bu nedenle size tavsiyemiz daha hafif, bilgisayarı kullanırken daha fazla keyif alabileceğiniz bir işletim sistemi kullanmanız.

Biz Ubuntuturkiye.com olarak biz Nokia Booklet 3G’ üzerinde Windows 7(orijinali), Windows 8, Windows 8.1, Ubuntu, Linux Mint, Lubuntu işletim sistemlerini denedik. Hepsinin birçok eksiği ve fazlası olduğu aşikar. Ancak kullanımda işlevsellik ve performans tablomuzda en dengeli sonuçları Lubuntu işletim sisteminde gördük. Bir çok işletim sisteminde özellikle internette gezinme bile yapamazken, biz bu yazıyı Lubuntu yüklemiş olduğumuz Nokia Booklet’imizden yazıyoruz.

Lubuntu işletim sistemini bir önceki Lubuntu yazımız olan “Windows XP kullanıcılarına Lubuntu kollarını açıyor!” yazımızda bulunan linklerden indirebilirsiniz. Siz de keyifli bir Nokia Booklet 3G deneyimi için Lubuntu işletim sistemini tercih edebilirsiniz.

Lubuntu işletim sistemi bilgisayar üzerinde bulunan donanımların büyük bir kısmını başarı ile tanımıştır. Lubuntu işletim sistemi, Windows kullanıcıları için farklı bir platformdur. İlk defa yüklemişseniz alışmanız zaman alabilir.