Newton’un viskozite kanununa uyuşmayan akışkanlara verilen ortak isimdir. Genellikle karmaşık türdeki karışımlara bu isim verilmektedir. Genel olarak; bulamaçlar, hamur kıvamında bulunan jeller, jöle kıvamında bulunan akışkanlar ve polimer solisyonlar bu gruba dahildir.

Non newtonian akışkanlar zamana bağımlı ve zamandan bağımsız olmak üzere iki çeşit davranış göstermektedirler. Non newtonian akışkanlar normal bir durumda akışkan formunda iken stres altına girdikleri zaman sertleşmektedir. Bu sertleşmenin nedeni stres altında moleküllerin birbirine kenetlenmesidir.

Newton’un viskozite kanununa uymayan akışkanların stres altında sertleşmesi, savunma sanayiinde ve kıymetli elektronik cihazların korunmasında kullanılmaktadır. Özellikle kurşun geçirmez yelek üretiminde kullanılan bu materyal hafif ve dayanıklı olması ile bilinmektedir. Ayrıca newtonian olmayan akışkanlar darbe aldıklarında kendi yüzeylerinde darbeden kaynaklanan basıncı dağıtarak absorbe etmektedirler.

Günlük hayatta Newtonian olmayan akışkanlara örnek olarak diş macunu, bal, ketçap, mayonez, plastik boya vb. malzemeler örnek gösterilebilir. Diş macunu için örnek verilecek olursa diş macunu, tüp kapak açık olarak ters çevirilse bile kendiliğinden akmaz durumdadır. Bunun nedeni viskoz kuvvetlerin diş macununun tüpe tutunmasında yardımcı olmaktadır. Ancak tüp sıkıştırıldığı zaman aniden hareket ederek tüpten fırlar.

Non-Newtonian akışkan evde nasıl üretilir?

Evde üretilebilecek en basit non newtonian akışkan örneği mısır ununun suya karıştrılması ile oluşturulur. Oluşan karışım stres altında sertleşir.

Non newtonian akışkanlara ait örnek videolar