Mobil İnternet bağlantısını gizli ve güvende tutacak uygulamalar nelerdir?

84

Günümüzde İnternet elimizdeki telefon ve tabletten tutun da evimizde klimaya kadar bütün aletlerimiz ile bağlantılı  halde.  Kullanmaya aşina olduğumuz cihazların ne kadarı İnternet’e bağlanırsa İnternet ve ağımızın güvenliğinin önemi de bu oranda yükseliyor. ‘Ben sadece İnternet’te dolaşıyorum, nasıl olacak da şifrelerim veya verilerim çalınacak arkadaş‘  demeyin. Son zamanlarda bilgisayarınıza veya telefonunuza bulaşan zararlı yazılımların bir çoğu reklamlar ile size kadar ulaşıyor. Bu yazımızda sizlere denenmiş ve performansı kanıtlanmış ağ ve İnternet güvenliği uygulamalarını tanıtıyoruz.

Avast Antivirüs

Avast Antivirüs uygulamasını bilmeyen, duymayan pek kalmamıştır sanırım. Bunun nedeni ücretsiz olması ve virüs temizliği konusunda başarılarıdır. Üstelik Avast sadece bilgisayarınızı, Android ve IOS tablet ve telefonlarınızı virüslerden ve zararlı yazılımlardan korumakla kalmıyor. AvastSecureLine ile İnternet bağlantınızı şifreleyebilir, Avast Wi-Fi Finder ile çevrenizde bulunan güvenli kablosuz ağlarına da erişebilirsiniz. Avast firmasına ait uygulamaları Apple Store ve Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

Kaspersky İnternet Security

Kaspersky için sektörün lideri desek sanırım pek de yanılmış olmayız. Bilgisayar uygulamasındaki başarılı performansın aynısını Android uygulaması için de görmek mümkün. Kaspersky İnternet Security İnternet üzerinde gezinirken veya alışveriş yaparken güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Ayrıca size gönderilmiş olan mesajları ve mailleri zararlı linklere karşı tarıyor, verilerinizi çalmaya çalışan kişilere pabuç bırakmıyor. Ayrıca uygulama ile Facebook, Twitter, Messenger, WhatsApp, Tinder vb. uygulamalarınızı da şifreleyebiliyorsunuz. Birkaç basit adımda oluşturacağınız Kaspersky hesabınızı uygulamanız ile bağlayarak kaybettiğiniz veya çaldırdığınız telefonunuzun veya tabletinizin içini de güvenle boşaltabilir ve fotoğraf, video vs. gibi önemli verilerinizin istemediğiniz kişilerin eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Uygulama ne yazık ki kısıtlı süre ile ücretsiz olarak sunuluyor. Bunun haricinde Kaspersky güvencesi ile İnternet’te güvenle dolaşmanın bedeli yıllık 15 dolar civarlarında.

Express VPN

VPN kelimesi İnternet yasaklarının artmasıyla oldukça fazla duyulan bir terim haline geldi. Temel olarak VPN kavramı İnternet üzerindeki dolaşımınızın doğrudan kaynağından değil de başka bir bilgisayar üzerinden ve birkaç filtreden geçirilerek size ulaştırılması demektir. Bu sayede riskleri doğrudan siz üzerinize almaz, temiz ve güvenli bir şekilde gezinti yapabilirsiniz.

VPN ne işe yarar? Bu sorunun cevabı şudur. VPN bağlantınızı farklı bilgisayarlar üzerinden geçirir. Bu nedenle size ulaşıncaya kadar geçen bağlantılardan her biri farklı IP’ler üzerinden geçer. Sizi görünmez yapmaz ancak sizin hareketlerinizin ne olduğunu öğrenmek isteyenlerin epeyce bir uğraşmasını sağlar. Ancak dediğimiz gibi, sizi görünmez süper kahraman yapmaz. O nedenle İnternet üzerindeki hareketlerinizi bu noktada sınırlamanız gerektiğini hatırlatıyoruz.  Bir diğer yandan  VPN reklam şirketlerinin size ait kullanım bilgilerine erişimini engeller. Reklam şirketleri bilgisayarınızın Cookies’lerini kullanarak sizin ilgi alanınıza ve ihtiyaçlarınıza yönelik reklamları yönlendir. Bu durum bir miktar  güvenlik zafiyetlerini beraberinde getirir.

Uygulamayı bir defa yükleyip aktif hale getirdikten sonra otomatik olarak yeni VPN’e göre şartlandırılmış olan ağı yüklenmiş tüm tarayıcı ve uygulamalarda otomatik olarak kullanabilme imkanı verir. Programlar arasında geçiş yapsanız bile doğrudan İnternet kullanımına devam edebilirsiniz.

Gelelim uygulamamıza; ne yazık ki bu uygulama da tamamen ücretsiz olarak size gelmiyor.Firma, müşterilerine memnun kalmadıkları durumda 30 içerisinde para iade garantisi ile birlikte aylık ortalama on dolar gibi bir ücret karşılığında sunuyor.,

Nord VPN

Temel olarak VPN hakkında bilmeniz gerekenleri üst kısımda bulunan kısımda bulunan Express VPN ile arasındaki tek fark fiyatı ve performansıdır.

Aylık 6 dolar gibi bir fiyat karşılığında bu uygulamaya sahip olabilirsiniz.

Orbot

Eğer deep web hakkında bir fikriniz yok ise bu VPN aracı size göre değil. Orbot sizi doğrudan gizli olarak TOR Network’a yani deep web e bağlıyor. IP adreslerinizi gizliyor ve sizin takip edilmenizi imkansızlaştırmaya çalışıyor. Eğer ruhsatsız silah, uyuşturucu, sahte kredi kartları, kiralık katiller vs. ile herhangi bir işiniz yok ise bu VPN aracından ve deep web’ten uzak durun.

Uygulama diğer uygulamalar gibi telefonunuzu tamamen Tor Network’e bağlıyor ve ücretsiz olarak sunuluyor.

Lookout kendisini piyasada bulunan tek hepsi bir arada mobil cihaz koruyucusu olarak tanımlıyor. Genel olarak uygulamanın amacı kimsenin sizin kişisel bilgilerinize ulaşamamasını sağlamak. Güvenli tarama özelliği sayesinde bilgilerinizi çalmaya çalışan sitelere bağlanmaya çalıştığınız zaman sizi uyarıyor ve bağlantıyı durduruyor. Gizlilik danışmanı yüklemiş olduğunuz uygulamaları tarayarak mesajlaşmaları, kişileri ve konum bilgilerinizi inceleyen uygulamalar hakkında sizi uyarıyor. Ayrıca kullanmış olduğunuz telefonunuzun  işletim sistemini de inceleyen uygulama herhangi bir problem var mı diye kontrol ediyor.

Uygulamanın şüphesiz en güzel yanı halka açık alanlarda bulunan Wi-Fi ağlarını incelemesi ve sizi tehlikeli bir ağa bağlandığınız zaman uyarması. Ayrıca uygulama bankacılık işlemleri için kullandığınız kart ve hesap bilgilerinizin kopyalanması durumunda size uyarılar vererek aksiyon almanızı da tavsiye ediyor.

Lookout ile çalınan veya kaybolan cihazlarınızı uzaktan kilitleyebilir, telefonu eline alan kişinin fotoğrafını çekip görebilir, telefonunuza alarm çaldırabilir ve telefonun içini uzaktan formatlayabilirsiniz. Böylelikle bilgilerinizi yanlış ellere geçmeden temizlemiş oluyorsunuz. Uygulama Android ve IOS kullanıcılarına basic, premium ve premium plus olmak üzere üç ayrı paket halinde sunulmakta.

Yukarıda anlatılan VPN uygulamaları sizi tamamen İnternet aleminde görülmüyor hale getirmez. İnternet’te yazmış olduğunuz, dolaşmış olduğunuz her yerde bir miktar ayak izi bırakırsınız. Bu nedenle VPN uygulamalarına güvenerek suç teşkil edecek, Anayasal düzeni bozmaya yönelik paylaşımlar, terör faaliyetleri vs. işlemlere kalkışırsanız elbet bir gün kapınız çalacaktır.

VPN genel olarak tüm akışı tamamen farklı bir bilgisayar üzerinden almak ve yollamaktır. Bu nedenle tüm verileriniz kaydedilebilir. Güvensiz, sadece ücretsiz diye korunayım derken bilgilerinizi ellerinizle çaldırabilirsiniz. Güvenli olmayan VPN bağlantılarından uzak durun.

Bu uygulamalar size sadece ama sadece kişisel kayıtlarınızın üçüncü sınıf kişiler tarafından tutulmasını zorlaştırmak amaçlıdır. Bilgilerinize sunar, güvenli günler dileriz.

Güncel kalın
Güncel kalın
Bize abone olarak en yeni yazıları ilk siz görüntüleyin.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.