Günümüz dünyasında cep telefonları, tabletler ve hatta kola takılan saatler bile artık akıllandı. Aslında genel olarak bakacak olursak evimizde kullandığımız masaüstü bilgisayarın farklı özellikleri eklenmesi boyutlarının küçültülmesi ile günümüz cihazlarının oluşturulduğunu söylemek mümkün. Anlatacağımız konu birazcık karışık gelebilir, bu nedenle bilgisayar benzetmesi ile devam edeceğim.

Bilgisayarınız hangi özellikte olursa olsun, içerisindeki işletim sisteminin yapabildikleri kadar kullanışlı olduğu bir gerçektir. Örneğin Windows 97 yüklü bir bilgisayarda çalışmayan bazı USB cihazlarını aynı bilgisayara Windows XP yükleyerek çalıştırmak mümkündü. Bu nedenle her zaman donanımdan önce yazılım gelmelidir. İşte MIUI Xiaomi telefonların can damarı, kalbi, oksijen sistemi kısaca her şeyidir.

MIUI Xiaomi telefon ve tabletler için geliştirilmiş olan işletim sistemidir. Android işletim sisteminin bir versiyonudur. Ancak tasarım olarak keskin görüntüsü, eklenebilen temalar ile farklı şekillere ve tasarımlara bürünebilir. Kullanışlı, hızlıdır. LG, Samsung vs. ülkemizde tanıdık bildik telefonların fabrika sürüm işletim sistemleri (ROM)ları gibi gereksiz uygulamalar içermez. Zorunlu uygulama miktarı en aza indirgenmiştir ve kullanıcı ihtiyacı olan uygulamaları kendisi yükler.

Her işletim sistemi gibi resmi ve gayri resmi sürümleri bulunmaktadır. Resmi sürümler Xiaomi geliştiricileri tarafından yayınlanırken ROM üzerinde farklı değişiklikler yaparak İnternet üzerinden dağıtımını yapan geliştiriciler de mevcuttur.

Genel olarak sürümlerini inceleyecek olursak, China ve Global olmak üzere iki versiyon bulunmaktadır. Bunun yanında bu iki versiyonun altında da Geliştirici(Developer) ve Stabil(Stable) olmak üzere iki sürüm bulunmaktadır. MIUI yüklü olarak satılan telefonları alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus telefonun sürümüdür. China ROM yüklü olarak satılan telefonlar uluslararası LTE versiyonlarını desteklememektedir. Bu nedenle China versiyon telefonlar Global sürüm olan telefonlardan bir miktar daha ucuzdur. Eğer farkında aldıysanız da korkmayın, söylemiş olduğumuz fark sadece şudur ki Turkcell LTE kullanılarak yapılan testlerde China versiyon telefon 99 mbps hızlara ulaşırken Global versiyon bir telefon 198 mbps hızlara ulaşabilmektedir(belirtilen İnternet hızı GSM şebekesinin çekim durumuna göre değişebilir.)

Her ne olursa olsun MIUI efsanedir. En az pil tüketen, en akıcı en az kaynak harcayan işletim sistemidir.
Bu yazı görüş ve önerilerinize açıktır.