Android Haberleri, Android Oyunları, Android Uygulamaları, IOS ve Teknoloji Blogu

Microsoft, Windows XP desteğini sonlandırıyor!

Görseller telif hakkına tabi olabilir.
20

Windows 7 öncesi piyasaya sürülmüş en mükemmel Windows sürümü olarak bilinen ve en fazla kullanıcıya sahip olan Windows XP  ve Office 2003 artık güncelleme ve teknik destek almayacak.

Peki destek almayacak cümlesi ne anlama geliyor? Bildiğiniz gibi işletim sistemi üzerinde bulunan açıklar (bug) geri bildirim raporları vb. şekillerde teşhis ediliyor ve ilgili düzenlemeler güncelleme yardımıyla yapılıyordu. Bu şekilde verilen geliştirici desteği ile, kullanıcıların daha hızlı, daha stabil ve daha güvenli bir bilgisayar deneyimi yaşamaları sağlanıyordu. Ancak bu hizmet artık durduruluyor.

Windows, XP işletim sistemini çıkarmasından bu yana (12 yıldır) bu hizmeti kullanıcılarına sağlıyordu.  Bu hizmetin durdurulması, potansiyel güvenlik açıkları ve yazılım sorunlarına karşı XP işletim sisteminin zayıflaması anlamına geliyor. Bu değişiklik bilgisayar piyasalarını hızlandıracak gibi görünüyor. Çünkü birçok özel ve kurumsal firma, sistem gereksinimlerinin düşük olması ve istikrarlı çalışabilmesi nedeniyle XP işletim sistemini tercih ediyordu.

Kullanıcılarına ve takipçilerine E-Posta göndererek durumu haber veren Microsoft, müşterilerini güncelleme desteği olmadan oluşabilecek olası tehlikeler hakkında bilgilendirdi. 8 Nisan 2014 tarihinde tümüyle destek hizmetinin durdurulacağını belirten Microsoft, eğer donanım olarak yeterliler ise kullanıcılarına yeni sürüm işletim sistemlerini, eğer donanım olarak yetersizler ise yeni bilgisayar seçeneklerini gözden geçirmeleri hakkında tavsiyelerde bulundu.

Bakalım bu haber bilgisayar ve işletim sistemi piyasalarını nasıl etkileyecek diyor ve haberleri yakından takip ediyoruz. Son olarak Microsoft tarafından XP’den yükseltme yapılacak durumlar için herhangi bir indirim veya kampanya söz konusu değil.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye Windows XP Emekliye Ayrılıyor linkine tıklayarak erişebilirsiniz.

Tags:Windows XP güncellemesi duruyor. Windows XP ücretsiz yükseltme alacak mı? Windows XP güncellenmez ise ne olur? Windows güncellemeleri önemli midir? Güncelleme yapmanın önemi nedir? Windows XP teknik destek kaldırılıyor. 

Bunları da beğenebilirsin
Güncel kalın
Güncel kalın
Bize abone olarak en yeni yazıları ilk siz görüntüleyin.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.
1 yorum
  1. Rıza diyor

    Hayatımın 12 yılına eşlik eden Windows XP’nin emekli edilmesi gerçekten üzücü:(

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.