Akıllı telefonlar için Windows Phone, masaüstü bilgisayarlar için Windows 8  ve tabletler için Windows RT işletim sistemi çeşitleri sunan Microsoft  işletim sistemi sayısını azaltmayı planlıyor.

 

Rakiplerinin aksine her platforma ayrı bir işletim sistemi sunan Microsoft bu gidişattan memnuniyetsiz olacak ki, işletim sistemi sayısını azaltmayı planlıyor. Akıllı telefonlar için olan Windows Phone ve ARM tabanlı tabletler için sunulan Windows RT’nin Windows Phone işletim sistemi altında birleştirileceği söylentiler arasında.

Bu söylentiler kulaktan kulağa gezerken, Microsoft’ta başkan yardımcısı olarak görev yapan ve en güçlü CEO adaylarından olan Julie – Larson Green’in açıklamaları da bunu doğrular nitelikteydi. Green açıklamasında 3 farklı işletim sistemiyle devam etmek istemediklerini söyledi ve artık mobil işletim sistemlerinin revaçta olduğunu söyledi.

Bu açıklamanın ardından bir nebze de olsa bu dedikoduların doğru olduğu açığa çıkmış oldu. Bakalım Microsoft nasıl bir yol izleyecek ve bu izlediği yol mobil pazardaki hakimiyetini ne kadar etkileyecek…