Apple’ın en güçlü modelimiz dediği 5S, orta seviye kullanıcılar için dediği 5C modelleri, Amerika satış rakamları ile Apple’ın yüzünü güldürdü.

 

Ülkemizde de piyasaya sürülen 5S ve 5C modelleri kimi kullanıcıların beğenisini kazanmış, kimilerinden ise eleştiri almıştı. Özellikle IPhone 5C’nin “orta seviyeli kullanıcılar için” sloganıyla duyulması eleştirilerin odağı olmuş, “Ezik IPhone’u” ve “Gariban IPhone’u” gibi lakapLAR almasına neden olmuştu.

5S modeli daha önce 5 modelinin güncellenmiş ve güçlenmiş versiyonu olarak sunulmuş ve gerek donanım, gerek ise “Altın Sarısı” tasarımı ile kullanıcılardan büyük beğeni topladı. Apple tarafından piyasaya arz edilen bu iki yeni model Amerika’da çabucak benimsendi ve en çok satılan modeller listesinin başına geldi.

“Tereciye tere satacak”

Amerika satışlarından memnun olan Apple, 5C’nin Avrupa bölgesi satışlarından dertli. Tezgahlarda bulunan fakat satılamayan IPhone 5C’ler için çözüm arayışına giren yönetim, Çin’in en büyük GSM operatörü China Mobile ile satış anlaşması bile yapmış.  Çin pazarındaki en güçlü ve en pahalı telefon modellerinin yaklaşık olarak 300 Amerikan Doları’na alıcı bulduğunu düşünürsek, 650 Amerikan Doları değerindeki 5C’ler nasıl alıcı bulacak bunu merak etmiyor da değiliz.

Satış umudu ile Çin pazarına atılan Apple hüsrana uğrayabilir ve tereciye tere satma politikasından geri adım atabilir. Bir şekilde elinde bulunan stoklardan kurtulmanın derdinde olan Apple bakalım ilerleyen günlerde nasıl bir satış politikası izleyecek.