Android Haberleri, Android Oyunları, Android Uygulamaları, IOS ve Teknoloji Blogu

HTC One'mı yoksa LG Nexus 5'mi?

15

Bu yazımızda son zamanların en çok konuşulan iki telefonunu kıyaslıyoruz.Hangisi daha iyi, hangisi daha güçlü, hangisi daha kullanışlı ve hangisi daha ekonomik. HTC One ve Google üretimi Nexus 5 hakkında merak ettikleriniz ve iki harika telefonun kıyaslamaları bu yazımızda.

 

İşletim Sistemi/ İşlemci/ RAM/ Grafik İşlemci/ Hafıza

Nexus 5 Android 4.4 KitKat sürümünün çıkış telefonu. Bu nedenle halihazırda üstün özellikli bir işletim sistemine sahip. HTC One ise şu anda Android 4.3 sürümüne sahip. Fakat bu durum yakın bir zamanda eşitlenecek. Çünkü HTC’nin bu yeni Android sürümünü yakın bir zamanda planlanmış cihazlara yayınlaması bekleniyor.

Donanım özellikleri yönünden incelememizde öne çıkan Nexus 5 oluyor. Çünkü Nexus 5 gücünü Snapdragon 800 işlemciden alıyor. Bildiğiniz gibi Snapdragon 800 işlemci 2300 MHz saat hızında çalışan 4 fiziksel çekirdeğe sahip. HTC One ise Snapdragon 600 işlemciye sahip. Bu işlemci de 4 çekirdekli ancak 1700 MHz saat hızında çalışıyor.

RAM hafızası olarak iki telefonda birbirine eşdeğer. Açıkcası ben Nexus 5 açıklanmadan önce 3 GB RAM yüklü olarak çıkar diyordum ancak Google RAM çizgisinin 2 GB boyutunda sabit tutulması yönünde karar kılmış. 2 GB RAM iki telefona da eş zamanlı olarak uygulamaları çalıştırmak için oldukça yeterli.

Grafik işlemci olarak HTC One Andreno 320 GPU kullanırken Nexus 5 Adreno 330 kullanıyor. İki işlemcinin de çalışma frekansları 450 MHz Ancak Adreno 330 içerdiği modifikasyonlar ve diğer eklemeler ile ipi göğüslemeyi başarıyor. Oyun grafiklerinde Andreno 330 ile Nexus 5 öne geçiyor.

Depolama olarak Nexus 5’in zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Çünkü Nexus 5 tıpkı Nexus 4 gibi harici hafıza birimi takılmasını desteklemiyor. Bu nedenle satın aldığınız modelin hafızası (16 – 32 GB) ve bulut depolama alanı(Internet üzerinden) kadar hafızaya sahip oluyorsunuz. HTC One modeli de aynı şekilde harici depolama birimi desteğine sahip değil. Ancak 64 GB depolama alanına sahip. Bu da depolama yönünden onu öne geçiriyor.

Boyutlar/ Görsel Özellikleri

İki model boyut olarak incelendiğinde neredeyse aynı. Hacimsel olarak Nexus 5 birazcık boy ve genişlik olarak büyük(boy 0,3 mm genişlik 1 mm). Ancak kalınlık olarak Nexus 5 0.7 mm daha ince. Bununla birlikte boyutlar neredeyse aynı olmasına rağmen HTC One 4.7″ ekrana sahipken, Nexus 5 4.95″ ekrana sahip. Yani kenar boşlukları HTC One modelinde biraz daha fazla. İki telefonun çözünürlüğü de 1920 x 1080. Fakat Piksel başına düşen inç miktarı HTC One modelinde 469 PPI iken Nexus 5 modelinde 445 PPI. Bu durum ekran keskinliğini biraz etkilese de IPS Plus ekran Nexus 5’i biraz daha öne taşımayı başarıyor. Nexus 5, HTC One modelinden 13 gram daha az yani 130 gram ağırlığında. Google ve LG mühendisleri daha dar alanda daha iyi ve hafifi yapmayı başarmışlar sanırım.

Kamera/ Diğer Özellikler

Nexus 5 üzerinde 8 MP sensöre sahip ana kamera ile geliyor. Nexus 4’ün fotoğraf çekimlerinde biraz başarısız olduğunu Nexus 4 sahibi olarak söyleyebilirim. Umarım Nexus 5 kamera netliği ve çekim başarısı olarak daha iyi seviyededir.

HTC One ise üzerinde 4 MP’lik bir kamera ile geliyor. Ancak sensör küçük olsada One’ın çekimleri oldukça başarılı diyebiliriz.

Sonuç olarak bakacak olursak iki telefonda birbirine çoğu konuda yakın özelliklere sahip. Ancak işlemci ve GPU bakımından Nexus 5 bizim favorimiz oldu diyebiliriz. Bunun haricinde iki telefonda yüksek hızlı veri transferine, daha hızlı kablosuz internete, en son Bluetooth sürümüne, kamera flaşına, yüksek çözünürlüklü büyük ekrana, daha fazla RAM hafızasına, görüntülü konuşmaya ve en önemlisi Google Play Store’a sahip.

Bunları da beğenebilirsin
Güncel kalın
Güncel kalın
Bize abone olarak en yeni yazıları ilk siz görüntüleyin.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.