Bugün yeni bir cep telefonu alacak olsanız hangi telefonu tercih ederdiniz? Seçim yapmanıza yardımcı olmak için AndroidHaberim.Com olarak günümüzün başarılı telefonlarını inceledik. Belirlediğimiz iki telefon modelinin karşılaştırmasını yaptık ve sonuçlarından küçük paragraflar oluşturduk. İşte Hangisini almalıyım yazı dizimizin ilk karşılaştırması, Lumia 920′ mi yoksa Galaxy SIII’ mü?

 

Bildiğiniz gibi Nokia ve Microsoft arasında bir protokol imzalanmış ve Lumia serisi telefonlar doğmuştu. Windows 8 Mobile işletim sistemine sahip Lumia serisinin çıkış telefonu Lumia 920′ yi neden tercih etmelisiniz? İşte Lumia 920 ve artıları.

İnternete son sürat bağlanmak istiyorsanız bu telefon tam size göre. Çünkü Lumia 920 yeni nesil GSM teknolojisi LTE (100Mbps) desteğine sahip. HSDPA kullanan rakibi Galaxy SIII’ü internet hızı konusunda geride bırakıyor.

Ekran çözünürlüğüne önem verir misiniz? Evet mi? O halde yine tercihiniz 920 yönünde olmalı. 768×1280 ekran çözünürlüğü ile 920, 720×1280 piksel çözünürlüğe sahip rakibini %7 oranında geride bırakıyor.. Ekran çözünürlüğünün yanında 332 piksel yoğunluğuna(PPI) sahip 920, 306 piksel yoğunluğuna sahip SIII’ ü %8 oranında geçmeyi başarıyor.

Lumia 920’nin üstün olan özelliklerini sizlere özetledik. Peki SIII’ ün özellikleri neler? SIII daha yeni Bluetooth teknolojisi olan v4.0 destekliyor. 920 ise halen v3.0 kullanıyor. Telefonunuzda daha fazla disk alanı mı istiyorsunuz? Eğer online sürücü kullanmayacaksanız tercihiniz yine SIII’ten yana olmalı. S3 16 veya 32 GB dahili hafıza şeçeneği olan S3 bununla beraber 64 GB’ a kadar da harici hafıza kartlarını destekliyor. Ancak 920 sadece 32 GB belleğe sahip ve artırılma imkanı yok. Bu özelliklerin yanında Galaxy S3′ ün sahip olduğu pozitif özellikler: Flash desteği( Lumia’da flash desteği yok), daha yüksek depolama imkanı(64 GB seçeneği), Google Play Store(yaklaşık 600 000 uygulama), daha güçlü işlemci(Exynos 4212 1400MHz Quad core, Lumia’da Qualcomm MSM8960 çift çekirdekli 1500 MHz mevcut), analog radyo, süper AMOLED ekran(Lumia’da IPS LCD mevcut), daha ince tasarım, daha güçlü batarya(3G açık iken S3 790 saate kadar, Lumia ise 400 saate kadar bekleme süresine sahip.), daha hafif tasarım. Tüm bu yazdığımız özellikler Galaxy S3′ ü Lumia’dan ayıran pozitif özellikler.

Artılarını ve eksilerini inceledik. Peki bu telefonların ikisinde de bulunan özelikkler neler? İki telefon da harika çekim yapabilen flaşlı kameralara sahipler. Yüksek hızlı veri transferine olanak sağlıyorlar ve ortalama üzerin depolama alanına sahipler. Müzik zevkini her alanda yaşamanız için iki telefonda da 3.5 mm jack mevcut. İki telefona da bağlı oldukları uygulama marketlerinde ücretsiz uygulama indrilebiliyor ve çoklu uygulama çalıştırmak için Yüksek Ram belleğine sahip. Çoklu dokunmatik ekran desteği ve 16 milyon renk desteği var. İki telefonda çoklu çekirdek teknolojisi kullanıyor, çok yüksek ekran çözünürlüğü var, ince tasarımlı, iyi derecede bekleme süresine(3G), çok iyi konuşma süresi(3G), çok iyi konuşma süresi(2G), görüntülü konuşma, HD video kayıt, hızlı Wi- Fi bağlantısı ve çok keskin detaylara sahip video, resim ve yazı görüntüleme bu telefonların ortak özellikleri.