Android Haberleri, Android Oyunları, Android Uygulamaları, IOS ve Teknoloji Blogu

Haberiniz olmadan adınıza GSM hattı çıkmış olabilir mi?

8

İllegal yöntemlerle adınıza hat çıkarılmış ve kötü ellerde kötü amaçlar için kullanılıyor olabilir mi? Siz kendinize veya bir başkasına hat almak için başvuru yaptığınızda kötü amaçlı insanlar tarafından bilgileriniz başka hatlar çıkarmak için kullanılmış olabilir mi? Adınıza haberiniz olmadan çıkarılmış hat olup olmadığını nasıl öğreneceksiniz? Bu yazımızda adınıza çıkarılmış hatları nasıl öğrenebileceğinizi ve yapmanız gerekenlerden bahsediyoruz.

 

Haberiniz olmadan sizin de adınıza hat çıkarılmış olabilir mi? Adınıza çıkmış hatları nasıl sorgulayacaksınız? Siz tek bir hat için başvuru yaptığınızda kötü amaçlı kimseler adınıza hat çıkarmış ve bu hatları kötü amaçları için kullanıyor olabilir. Yani varlığından bihaber olduğunuz hatlarınızdan dolayı para cezaları ödeyebilir veya mahpus duruma düşebilirsiniz. Peki ne yapmanız gerekiyor? Adınıza çıkmış hatları nereden sorgulayabilirsiniz?

Bu şekilde mağduriyet ve dolandırmaları engellemek için harekete geçen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Mobil hatları TC kimlik numarası ile sorgulama hizmeti veriyor. Ücretsiz olarak sorgulama yapabileceğiniz bu uygulama ile adınıza çıkarılmış hatları ve hat operatörlerini öğrenebiliyorsunuz. Ancak sorgulama yapabilmek için TC Kimlik numaranızla eşleşen bir numara ibraz etmeniz gerekiyor. Güvenlik amacıyla şifre doğrulaması isteyen sistemde sorgulama yapabilmeniz için kimlik numaranızla birlikte adınıza kayıtlı olan bir mobil numara veriyorsunuz. Sonrasında cep numaranıza ücretsiz olarak gönderilmiş olan şifrenizi sisteme girerek adınıza çıkmış olan tüm numaraları ve hangi operatörlerde olduklarını görebiliyorsunuz.

Dolandırıcılık ve sahtecilikle mücadele etme amaçlı verilen bu hizmet kullanıcıların kendi üstlerine açılmış numaraları bildiriyor ve çok geç olmadan harekete geçme imkanı sağlıyor. Peki adınıza haberiniz olmadan çıkmış numaralar var ise ne yapmalısınız? Böyle bir durumda hemen adınıza habersiz çıkmış numaranın operatörünü arayarak hattınızın durdurulmasını sağlayın. Daha sonrasında GSM operatörüne haberiniz olmadan hat açıldığı hakkında bilgi verin. Daha sonrada en yakın emniyet birimine giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

“BTK GSM Numaraları sorgulama sayfasına erişmek için tıklayınız”

Bunları da beğenebilirsin
Güncel kalın
Güncel kalın
Bize abone olarak en yeni yazıları ilk siz görüntüleyin.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.