Merhaba sevgili okurlarımız. Uzun zamandır sizlere en iyi oyun ve uygulamaları tavsiye ediyoruz. Ancak bugün farkettiğim bir konu hakkında ne biz ne de diğer Android siteleri pek bilgi içermiyor. O da Android cihazların marketi olan Google Play Store üzerinden nasıl oyun yada uygulama yükleneceği. Bu yazımızda Android cihazda Google hesabı ile oturum açmayı ve Android telefon yada tablete uygulamanın nasıl yükleneceğini anlatıyoruz.

Android telefon ya da tablete sahip olun, cihazınıza resmi market olan ve mevcut uygulamaları güncelleyebilmek için Google hesabına sahip olmanız ve Google oturumu ile telefonunuzu ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Bu işlem oldukça basit ve zahmetsizdir. Ancak her işte olduğu gibi dikkatli hareket edilmeli ve detaylar gözden kaçırılmamalıdır. İşlem basamakları ise şu şekilde:

  1. Yeni almış olduğunuz Android cihazınızda oturum açabilmek için öncelikle buradaki bağlantıyı tıklayarak çıkan formu doldurun. Yeni güvenlik politikaları gereği Google cep telefonu doğrulaması istemekte. Bu nedenle Google hesabı almadan önce SMS servisi çalışan bir numaraya sahip olmanız gerekiyor. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra belirlemiş olduğunuz E-Posta ve şifreyi telefonunuzda oturum açmak için kullanacaksınız.
  2. Android telefonunuzu 3G veya kablosuz üzerinden internete bağlayın. Sonrasında yapılacak çok fazla birşey kalmıyor. Menüde bulunan Google hizmetlerinden herhangi birine(Gmail, Google Play Store, Google Drive vb.) basmanız yeterli. Hesapta oturum açmadığınız için doğrudan hesapta oturum açma sayfasına yönlendirileceksiniz. Mevcut hesapla oturum aç tuşuna basarak oturum açma sayfasına geleceksiniz. 1. adımda açmış olduğumuz G- Mail adresi ve şifresi ile oturum açabilirsiniz. Oturum açma işlemi birkaç dakika sürebilmektedir. Eğer oturum açamıyorsanız internet bağlantısını kontrol etmelisiniz.
  3. Google oturumu açtıktan sonra Android cihazınızın menüsünde bulunan Google Play Store tuşuna basarak markete bağlanabilir ve uygulama yükleyebilirsiniz. Ücretli uygulamaları yükleyebilmek için Google Play Store üzerinde Google Cüzdan hesabınıza geçerli bir kredi kartı bilgisi girmelisiniz.
  4. Bununla birlikte http://play.google.com bağlantısına masaüstü bilgisayarınızdan oturum açarak belirlediğiniz uygulamaları belirleyeceğiniz Android cihaza yükleyebilirsiniz.