Google Play Store harici uygulama mağazalarında ücretsiz veya daha indirimli olarak uygulamalar ve oyunlar edinebilirsiniz. Ancak bu özellikle ücretsiz sunulan ücretli uygulamaların sizin başınıza ne getireceğini bilemezsiniz. Şimdi sizlere geçtiğimiz günlerde başıma gelen ve henüz çok yaygın olmadığını düşündüğüm bir olayı anlatacağım.

Bildiğiniz gibi Nokia X üzerinde Google Play Store desteği bulunmuyor. Telefon Android uygulamalarını çalıştırabiliyor ancak uygulamaları farklı Android mağazalarından indirmeniz gerekiyor. Mobogenie marketi bu telefona indirdim ve yükledim. İnanılmaz güzel geldi bana, çünkü diğer tür marketler içerisinde en profesyonel görünümlü olanı buydu. Yüklediğim uygulamalardan da memnun kaldım ve bu uygulamayı yeni aldığım HTC Desire 820 telefona yükledim. Yükledikten sonra özellikle Minecraft ve birkaç daha oyun yükledim.

Minecraft’ı çalıştırdığımda bana bir sistem güncellemesi gerektiğini ve yüklemenin oyun için şart olduğu uyarısını verdi. Yükledim ve oyunu açtım. Tabii ki çalışmadı oyun ve sildim. Takip eden birkaç gün içerisinde telefonda kendi kendine reklamlar belirmeye ve telefon kararsız çalışmaya başladı. Öyle ki uykudayken öylece kalıyor, bazen ekran gelmiyordu. Bende anlam veremiyordum. Sonra uygulamadan şüphelenip Antivirüs uygulaması yüklemem benim sorunlarımın nedenini açıkladı. Com.Android.Patch isimli güncelleme aslında bir virüstü ve ben o virüsü güvenli sanıp ona cihaz yöneticisi özelliği vermişim. Bu da onu silmemi epey engelledi diyebilirim.

Com.Android.Patch virüsü nasıl silinir?

İlk olarak Kaspersky Antivirüs’ün ücretsiz sürümünü yükledim. Bu virüsü teşhis etti ancak silmekte başarılı olamadı. Çünkü cihaz yöneticisi özelliğini geri almaya çalıştığımızda telefon menüler arasında otomatik git gel yapmaya başlıyordu. Ardından Kaspersky’ın yeterli olamayacağını anladım ve AVG Antivirüs’ün ücretsiz versiyonunu yükledim. Bu uygulama virüsü silmede oldukça başarılı oldu ve telefonda gördüğüm tüm anormallikler gitti.

Siz siz olun Crack’li, korsan ve patch’li uygulamaları yüklemekten kaçının. En güvenli liman olan Google Play Store üzerinden uygulamaları satın alarak kullanın.