Kimi çevreler Apple telefonların biraz değiştirilmiş aynı şey olup yeniden satıldığını düşünmekteler. Aslına bakacak olursanız bizler de bu düşünce içerisindeyiz. Peki aynı şeyi süsleyip satan sadece Apple mı? Cep telefonu ve tablet üreten şirketler piyasası oldukça büyük olunca, günah keçisi de bırakın birden fazla olsun.

Bu yazımızın aslında bir telefon inceleme yazısı olması gerekiyordu ve öyle de aslında. Sadece anlatacak olduğumuz telefona ilk göz gezdirdiğimizde aslında pek anlatacak farklı bir şeyin olmadığını fark ettik. Telefonun işlemcisi 4 çekirdekli, 2.0 GHz, 6 GB RAM takmışlar, 6 inç amoled ekranı var ve son olarak 4000 mAH kapasitesinde sökülemez bir pili var. Teknik özellikleri hoş, ancak stock rom yüklendikten sonra ve abartısız belkide %60’ını hiç kullanmayacağınız ancak varlığıyla sizin pilinizi tüketecek ve gün içinde tekrar tekrar şarja takacağınız bir yığın gereksiz özellik ve program karşısında ne kadar iyi kalabilir o kısım tartışılır.

Telefonun tasarımına gelince, standart Samsung telefonu. Görüntü, kıvrımlar, duruş, hissiyat. Herşey standart. Belki benzerlerinden daha ince veya kalın tasarımlı olabilir. O kısım farklıdır ancak duruşu aynı. Samsung, bırak kardeş aynı şeyi çıkarmayı. Sürekli yeni modeller ile kullanıcının karşısına çıkıyorsun ancak yenilikçi tasarımdan pek eser yok. Özellikle Edge serisi haricinde tüm telefonların aynı dense yeridir.

Telefonun temel özelliklerinden ilk paragrafımızda bahsetmiştik. Bu özelliklere yeniden değinmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Sadece eksik olan kullanıcı hafızasını atlamışız. Telefonun 64 GB dahili hafızası mevcut. Ayrıca 128 GB’a kadar hafıza kartı takılabiliyor. Diğer merak edilen özelliklere aşağıda liste halinde ulaşabilirsiniz.

 1. Arttırılabilir Hafıza Assisted GPS
 2. Bluetooth
 3. Çift Hat
 4. Dahili Hafıza 64 GB
 5. Ekran Boyutu 6,0 inç
 6. Ekran Çözünürlüğü 1080 x 1920
 7. Ekran Renk Çözünürlüğü 16 Milyon
 8. Ekran Tipi Süper AMOLED
 9. İşlemci Kapasitesi 1,4 GHz Quad Core + 1,95 GHz Quad Core
 10. İşletim Sistemi Android 6.0 (Marshmallow)
 11. Kamera Çözünürlüğü 16 MP
 12. 4.5G
 13. Ön (Selfie) Kamera 16 MP
 14. Parmak İzi Okuyucu Var
 15. 4000 mAh Li-Ion Pil
 16. RAM Kapasitesi 6 GB
 17. Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac