Asus geçtiğimiz günlerde Chrome işletim sistemli mini bilgisayarını duyurdu. Görüntü ve donanım olarak Intel’in NUC mini PC’sine benzemesine rağmen fiyat olarak daha ucuz olan bu ürünü inceliyoruz.

 

Artık bilgisayar piyasası teknoloji olarak belli bir çıtaya yükseldi. Şu an piyasada hakim olmanın yolu mevcut olanı üretmekten değil, hem boyut olarak küçük, hem de teknoloji olarak yeniden geçiyor. İnnovatif ürünleri ile beğeni toplayan Asus Chrome işletim sistemli Chromebox’u üretti.

Oldukça küçük ve kare boyutlarda olan bu ürünün marifetleri oldukça tatmin edici. Haswell soket (4. jenerasyon) Core i3-4010U veya Celeron 2955U işlemciyle çalışabilen bu ürün 2 ve 4 GB modelleri ile Amerika’da satışa sürülecek. Bununla birlikte depolama alanı olarak Chromebox dahili 16 GB SSD ile gelecek. Bu alana ek olarak iki yıl süre ücretsiz olarak 100 GB Google Drive alanı da alıcılara hediye edilecek. Grafik işlemci olarak Chromebox dahili Intel HD graphics kullanılacak. 

Chromebox arkadan görüntüsü

Chromebox’un diğer özellikleri ise şu şekilde:

  • HDMI ve Display Port’ları
  • Gigabit Ethernet 802,11 b/g/n dual band
  • USB 3.0
  • Bluetooth 4.0
  • SD kart soketi

Ürün Chrome işletim sistemiyle çalıştığı için henüz diğer ürünler ile kıyaslanamıyor. Ancak diğer Chrome işletim sistemli cihazlar gibi hızlı bir şekilde açılabiliyor. Evde, ofiste yada okulda kullanım için oldukça uygun bir çözüm olan Chromebox’un Mart ayı içerisinde satışa sunulması bekleniyor.