Son yılların en büyük ezeli rakipleri.. Android ve IOS. Peki hangisi en iyisi? Android ve IOS’un artıları ve eksileri. IOS ve Android işletim sistemlerinin artı ve eksilerini kendimce açıklamaya ve Android sevdiğim halde tarafsız olmaya çalışacağım.

Bildiğiniz gibi son yıllarda Apple’ın IOS işletim sistemi, birçok farklı firmanın telefonuna yüklenebilen Google’ın Android’i ile yarışır halde. Söz konusu yarış sürekli olarak yayınlanan güncellemeler, ek özellikler ve diğer eklentiler ile git gide daha kızışık bir hale gelmiyor da değil hani. Peki bu iki işletim sistemi içerisinden hangisi tercih edilmeli? Hangisini seçip kullanmalı? İşte göze en çok çarpan belirgin özellikler.

Google Android:

 • Linux çekirdeği üzerine kurulmuş bu işletim sistemi kolaylıkla erişilebilir ve düzenlenebilir durumda. Bu şekilde açık kaynaklı olması ve her noktasında her değişikliği rahatlıkla yaptırıp düzenlenebilir olması özgür olmayı seven kullanıcılar için vazgeçilmez bir özellik. Ancak dosyaların kolaylıkla düzenlenip geliştirilebilir olması sadece iyi niyetli kullanıcılara has bir imkan değil. Yani kötü amaçlı kullanıcılar için oldukça fazla güvenlik zafiyeti var denilebilir.
 • Android ana ekranında genellikle 5 olmak üzere birçok farklı ekran bulunur. Bu ekranlara çeşitli widgetlar ekleyebilir, menüye girip ihtiyacınız olan programları aramadan hızlı bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bu özellik Android OS’a bir artı puan daha kazandırmakta. Ancak eklenecek her widget ek işlemci performansı ve ek batarya tüketimi demek. Bu da bu işin kötü tarafı.
 • Android menüleri, ayarları ve ayarlamaları çok fazla çeşide sahip. Yani anlayacağınız birçok ayarı değiştirebilecek olmanız size karışık gelebilir. Ancak bu durum ilk zamanlar için geçerlidir. Daha sonrasında siz Android işletim sisteminden anlamıyor bile olsanız birçok ihtiyacınızı giderecek kadar sistemi çözebilirsiniz.
 • Android işletim sisteminde Apk uzantılı uygulamalar kullanılmakta. Bu uygulamaları Google Play Store üzerinden indirebileceğiniz gibi Apk uzantılı dosyaları doğrudan SD kartı içerisine göndermek kaydı ile bilgisayarınızdan da yükleyebilirsiniz. Dış kaynaklardan uygulama yüklenmesi işlemi size oldukça zaman kazandıracaktır.
 • Bir Android işletim sistemi kullanan cihazda sizin hiçbir sınırınız yoktur. Eğer Root işlemi denilen güvenlik anahtarını açarsanız Android sistemi size ekran ışığından Ram durumlarına kadar birçok konuda değişiklik yapma imkanı sağlamaktadır.
 • Android cihazları bilgisayar bağlantısından sonra doğrudan media cihazı veya USB bellek olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca USB hata giderme modunu başlatarak sistem dosyalarında revizyon yapabilirsiniz.
 • Son Jelly Bean güncellemesinden sonra Android OS inanılmaz gelişmiş özellikler kazanmış ve neredeyse kullanıcıların ihtiyacı olan tüm işlemleri karşılayabilir konuma gelmiştir.
 • Başlıca Android kullanıcı ve geliştirici markalar Samsung, HTC, Sony ve Huawei’dir.

Apple IOS:

 • IOS deyim yerinde ise adeta kapalı bir kutudur. Unix tabanlı bir işletim sistemidir ve değişiklik yapılmasına izin vermek istemez. Kendi içine kapalı ve geliştirme olanağı yoktur. IOS kullanan cihazlar ancak JailBreak işlemi yapılmasından sonra kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına çözüm olabilir. Bu kısıtlayıcı durumun güvenli olduğu düşünülmektedir.
 • IOS işletim sisteminde tüm uygulamalar Apple Store sisteminden indirilebilmektedir. Diğer bir kaynaktan program yüklenmesine IOS izin vermemektedir. Uygulamaların tümünü Store ağında barındıran Apple geniş bir uygulama imkanına sahiptir.
 • IOS şematik tasarım bakımından biraz daha sade düşünülmüştür. Ayarlar sekmesine gelindiğinde tüm ayarlamalar yapılabilir. Bu ve benzeri birkaç basit kısayol temel işlevlerde kullanılabilmekte ve bu da Apple kullanıcılarını tembelleştirmektedir:)
 • Apple telefonunuzu ITunes olmayan bir bilgisayara bağladığınızda içerisinde bulunan sadece birkaç fotoğrafı görebilirsiniz. Bunun haricindeki içerik yine güvenlik nedenlerinden dolayı size gösterilmez. Aracı olarak ITunes kullanmak zorundasınız.
 • Apple güncellemeleri yıllık olarak yapılmaktadır. Apple bu güncellemeleri sürekli olarak yaparak JailBreak işlemlerini önlemeye çalışmaktadır. JailBreak sonrasında dışarıdan ücret ödemeden uygulamalar telefona yüklenebilmekte ve bu durum Apple store’a para kaybettirmektedir.
 • Zil ve mesaj sesi değişimi IOS üzerinde engellidir. Yan program kullanımı ile IOS cihazlarda bildirim sesleri değiştirilebilmektedir.

Özet olarak: 

Özgür olmak telefonunuza hükmetmek ve onu dolu dolu kullanmak istiyorsanız ve ileri teknolojiye meraklıysanız Android sizin için biçilmiş kaftan. Ama sadece adı olsun, telefonum güzel dursun ve yeni trendi yakalayayım diyorsanız IOS kullanan cihazları kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Peki ya siz hangisini tercih ediyorsunuz? Lütfen bizimle fikirlerinizi paylaşın.