Android telefonlar gün geçtikçe donanım olarak daha da güçlü hale geliyor. Bu durum da akıllı telefonumuzla yapabileceğimiz işlemler yelpazesini git gide artırıyor. Android telefon üzerinde Play Station oynamakta bu işlemlerden bir tanesi. Gelin birkaç basit adımda Android telefon üzerinde Play Station oyunlarını nasıl oynayabileceğimize bir göz atalım.

 

Öncelikle bu işi gerçekleştirmek için hangi dosya ve programlara ihtiyacımız olduğunu görelim:

  • Play Station Oyun Rom’u (Google’a “PSX Roms” yazarak bulabilirsiniz. Ancak www.androidhaberim.com lisanslı oyun Rom’ları kullanmanızı tavsiye eder!)
  • FPse
  • Any Bios Emulator

Gerekli olduğumuz oyun ve dosyaları Google ve Google Play Store üzerinden tamamladıktan sonra işlem basamaklarına geçebiliriz. Unutmadan belirtmek gerekir ki Play Station oyunlarını Android telefonunuzda oynayabilmeniz için telefonunuzun donanım olarak yeterli olması gerekmektedir. Eski telefonlarda oyun akışı sırasında takılmalar olabilir.

İşlem Basamakları:

  • Google üzerinden bularak indirdiğiniz Play Station Rom dosyasını(.7z uzantılı) telefonunuzun hafıza kartına atınız.
  • Telefonumuza kurmuş olduğumuz Any Emulator Bios uygulamasını çalıştırıyoruz. Select your Console kısmından Play Station 1 bios’u seçiyoruz. Daha sonrasında alt kısımdan ilgili dosyaların nereye ineceğini belirliyoruz. Son aşama olarak “Generate bios files” butonuna basıyoruz.
  • Daha sonra FPse uygulamasını açıyoruz. Bu uygulama bizim oyunları oynamak için ihtiyacımız olan son uygulamadır. İlk olarak dil seçimi yapıyoruz. Sonra karşımıza gelen ekrana “yes” diyerek ilerliyoruz. Daha sonraki ekrana “OK” diyoruz. Daha sonra uygulama kullanmak istediğiniz arayüzün nasıl olmasını size soruyor. Kolay bir arayüz mü yoksa gelişmiş bir arayüz mü istediğimizi belirliyoruz. Bu kısımda “Easy” diyoruz çünkü gelişmiş bir arayüze ihtiyacımız olmayacak. Son olarak ise hafıza kartı içerisindeki oyunların otomatik taranmasını ister misiniz sorusu geliyor. Bu kısıma evet diyoruz. Kısa bir tarama işleminin ardından arka planda indirdiğimiz oyun beliriyor. Oyunu gördük ancak açmadan önce yapmamız gereken bir işlem daha var. “Settings” menüsüne giriyoruz ve “Load Bios” menüsü ile devam ediyoruz. Bu kısımda az önce diğer uygulama ile indirdiğimiz Emulator Bios’unu programa tanıtmamınz gerekiyor. Bu işlemi de yaptıktan sonra oyun ikonuna tıklayabilir ve zevkini sürebilirsiniz.

Birkaç dosya ve uygulama ile Play Station keyfini Anroid telefonunuzda sürmeyi size açıklamış olduk. Bu ve benzeri konular için bizi takip etmenizi ve arkadaşlarınıza da tavsiye etmenizi rica ederiz.