Android işletim sistemi üzerinde Arch Linux nasıl çalıştırılır? Arch Linux’u telefonda çalıştırmak için neler gereklidir? Arch Linux işletim sistemi telefona nasıl kurulur? Tüm bu sorularınızın cevabı için makalemizi dikkatle okuyunuz. Linux kullanıcısı veya meraklısı mısınız? İşletim sistemleri üzerinde yeni deneyimler yaşamaktan hoşlanıyor musunuz? O halde bu yazımızı çok seveceksiniz. Çünkü bu yazımızda Android cihaz üzerinde Arch Linux işletim sistemini çalıştırmak için gereklilikleri ve detaylı olarak kurulumu anlatıyoruz.

Android telefon veya tablet üzerinde birkaç basit işlem ile Arch Linux işletim sistemini çalıştırabilirsiniz. Üstelik çok fazla uğraş vermeden, tek ihtiyacınız İnternet bağlantısına sahip ROOT edilmiş bir Android cihaz (telefon veya tablet olabilir.) Sözü fazla uzatmadan hemen işlemin anlatımına geçiyorum.

Android üzerinde Arch Linux çalıştırmak için neler gereklidir? 

İşlemin uygulaması:

Android telefonumuza Google Play Store üzerinden gerekli uygulamaları indiriyoruz. Uygulamalar yüklendikten sonra asıl işlem başlıyor.

 • Arch Linux installer uygulamasını çalıştırıyoruz.  Download/Install Linux diyoruz. Açılan menüden External Storage (hafıza kartı) ve 1500 MB olan disk alanını 2000 MB olarak değiştiriyoruz. Install dedikten sonra Terminal Emulator devreye girecek ve yükleme işlemlerine başlayacak.
 • Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra yeniden Arch Linux installer uygulamasını çalıştırıyoruz ve 2. seçenek olan Run Arch Linux’a dokunuyoruz.
 • Yeniden Terminal Emulator devreye girecek ve uygulama Arch Linux’u hazır hale getirecek. Bu kısımdan sonra eğer USB host üzerinden kablosuz klavye – mouse kullanabiliyorsanız işlemleriniz kolay olacaktır.
 • İlk olarak Arch sistemini güncellemek olacak. Bu işlemi gerçekleştirmek için ” pacman -Suy ” yazıyoruz (Sadece koyu alan) ve ardından enter tuşuna basıyoruz. Sistem kendini güncelleyecektir. Daha sonra yükleme yapmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Bu kısma y ve ardından Enter diyoruz.
 • tightVNC server ayarlaması yapmak için ” pacman -S tightvnc xorg-fonts-misc ” yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.
 • İşlemler tamamlandıktan sonra sırası ile şu kodları yazın. Bu kısım gerekli ayarlamaları içeriyor.
  ” export HOME=”/root”  ” ardından Enter tuşuna basın.
  export USER=”root”  ” yazın ve Enter tuşuna basın.
  export DISPLAY=”:1″   yazın ve Enter tuşuna basın.
  ” vncserver -geometry 1280×720 ” yazın ve Enter tuşuna basın. ( Bu kod VNC server aracılığı ile oluşacak masaüstü boyutudur. Bu kısma kendi cihazınızın ekran çözünürlüğünü yazınız.)
  Password kısmına aklınızda kalacak kısa bir parola yazın. Verify kısmına yeniden parolanızı yazın ve Enter tuşuna basın.
 • İşlemleri tamamladıktan sonra ” pacman -S lxde  ” yazın ve Enter tuşuna basın. Ardından sonra Enter ve Y tuşu ve sonrasında yeniden Enter tuşuna basıyoruz.
 • Son olarak ” startlxde ” yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Küçük uyarı mesajları alabilirsiniz. Aldırmayın. Android VNC programını çalıştırınız.
 • AndroidVNC programında ilgili kısımlara ilgili bilgileri doldurunuz:
  Nickname: Me
  Password: Az önce belirlediğiniz parola
  Adress: Bu kısmı boş bırakın
  Port: 5901 (Eğer 5901 numaralı port çalışmaz ise 5902 – 5903 portlarını da deneyebilirsiniz.)
  Username: Bu kısma dokunmuyoruz.
  Color Format: 24-bit.color 4bppi
 • Tüm bilgileri doldurduktan sonra Connect tuşuna basıyoruz ve artık içerideyiz. Arch Linux’u başarıyla yüklediniz. Gönlünüzce kullanabilirsiniz.
 • Çıkış yapmak için Terminal Emulatör’e dönerek Exit yazın. Enter tuşuna iki defa basarak sistemden çıkabilirsiniz.

İşlemin detaylı videosu: