Newyork Omurga Cerrahisi ve Rehabilitasyonu Merkezi’nin yapmış olduğu bu araştırma akıllı telefon kullanımındaki büyük tehlikeyi gözler önüne serdi.

Newyork Omurga Cerrahisi ve Rehabilitasyonu Merkezi (New York Spine Surgery & Rehabilitation Center) yapmış olduğu araştırmada akıllı telefon kullanımı için boyuna verilen açının omurga üzerinde olumsuz etkiler bırakabilecek bir baskıya neden olduğunu açıkladı.

Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi ayakta iken akıllı telefona bakarken boynunuza vereceğiniz  15 derecelik bir açı omurganıza fazladan 27 librelik (yaklaşık olarak 12 kilo 300 gram) bir yük binmesine neden oluyor. Boyna binen fazladan ağırlık ilerleyen zamanlarda fizik tedavilere hatta ameliyata bile gerek duyulmasına neden oluyor. Tüm bu rahatsızlıkların nedeni sadece boynunuzu eğmeniz.

Size verdiğimiz örnek sadece 15 derecelik bir açıda meydana geliyor. Eğer boynunuzu 60 derece eğerseniz omurgaya uygulanan bu baskı ortalama 6 yaşında bir erkek çocuğunun  ağırlığına eşdeğer oluyor. Akıllı telefonlara olan bağlılık bu denli artmışken bu durumun önüne geçmek nasıl mümkün olabilir?  Yine yapılan araştırmaya göre ortalama bir insan gününün 2 ile 4 saatini akıllı telefonunu kurcalamak için boynunu eğerek geçiriyor. Bu duruma yıllık olarak bakılacak olursa yılda 700 ile 1400 saat arasında bir süreye tekabül ediyor. Genç insanlarda ve öğrencilerde bu durum yılda 5000 saate kadar çıkabiliyor!

Peki bu duruma ne gibi bir önlem almak gerekiyor? 

Doktorların akıllı telefon kullanımından zarar görmemek için tek uyarısı ne yazık ki kullanımı kısıtlamak. Akıllı telefon kullanımını kısıtlamaktan başka bir önlem bulunmuyor. Bunun yanında telefonunuza bakarken boyun açınızı minimum seviyede tutmak durumu biraz daha iyi hale getiriyor.