Android Haberleri, Android Oyunları, Android Uygulamaları, IOS ve Teknoloji Blogu

Android satışları Apple’ı solladı…

Görseller telif hakkına tabi olabilir.
15

Apple’ın akıllı telefon piyasasında yenilmez olduğu görüşünü savunan düşünceler alaşağı olmuş durumda. Geçen yılın bu aylarında toplamda satılan Android telefon sayısı 129 milyon civarlarında kalmıştı. 2013 yılının 3. çeyreğinde ulaşılan satış miktarı ise 204 milyon civarında. Yani Android telefon üreticileri biraz daha zorlasalar miktarı neredeyse iki katına çıkaracaklarmış.

Apple cephesinde ise durum pek parlak değil. Geçen yılın 3. çeyreğinde satışların %15.4′ünü üstlenen IOS, bu yılın 3. çeyreğinde sahip olduğu pazar payını kaybederek %13′e geriledi. Satış rakamları ise 33 milyonda kaldı. Apple’ın IPhone 5S ve 5C modellerini sürmesinin üzerinden pek fazla bir zaman geçmiş değil. Yılın 4. çeyreğinde bu modellerin pozitif getirisinin olması bekleniyor. Ancak mevcut satışlardan sonra 5S ve 5C’de bulunan sensör ve dokunmatik ekran problemlerinin bu durumu olumsuz etkilemesi de beklentiler arasında. Bunun yanında Apple kurucularından Steve Wozniak’ın IPad Air ve IPad Mini 2 ile ilgili olumsuz düşüncelerini paylaşması da firma güvenini sarsacak gibi görünüyor.
Apple, IOS işlemcili telefonları sadece kendisi üretiyor. Kendi çizdiği rotada, sabit fikirli üretime devam eden Apple katı politikaları ile de bilinıyor. Satışlarda gerilemesinin en büyük nedenlerden biri de aslında kralcılık oynayıp bildiğini okuması. Alt kullanıcı sınıfa hitap etmeyen telefonları ve çok fazla değişiklik içermeyen güncellemeleri yaparak telefonlarını satışa sürmeleride cabası.
Android işletim sistemi Google tarafından geliştiriliyor. Google’ın kendi ortakları ile geliştirip piyasaya sürdüğü Android cihazları mevcut (Nexus Serisi) ancak diğer üreticilerde kendi cihazlarında Android işletim sistemlerini kullanabiliyor. Üreticilerin farklı olması tamamen birbirinden farklı ürünleri, farklı fiyat sınıflarını ve tamamen farklı yapıları ortaya koyuyor. Her üreticinin ayrı modelinin olması, fiyat farklılıklarına neden oluyor. Yani telefonuna ve üreticisine göre farklı fiyatlar ortaya çıkıyor ve toplumun her sınıfı bir şekilde Android işletim sistemine sahip telefon kullanabiliyor.
İlerleyen günlerde bu tablo ne kadar değişecek bekleyip göreceğiz.

Bunları da beğenebilirsin
Güncel kalın
Güncel kalın
Bize abone olarak en yeni yazıları ilk siz görüntüleyin.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.