Google’ın Android One projesi ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Android One, Android kullanımını teşvik etmek için Google tarafından çeşitli çözüm ortakları ile yürütülen bir telefon projesi. Projenin amacı geniş kitlelere saf Android kullanımını düşük bedellerle sağlayabilmek.Düşük fiyatlara telefon sunarken belli bir kalite standardında olacak Android One telefonlar, satılacak olduğu bölgeye özel opsiyonlar ile sunulacak.

Android One telefonlar için henüz çok fazla birşey söyleyemiyoruz. Ancak I/O sunumundan anladığımız kadarıyla Seçmeli çift sim kart, SD genişletilebilir hafıza, Radyo ve 4,5 inç ekran One telefonlarının ortak özelliklerinden olacak. Bununla beraber, One telefonlar için Android güncellemelerinin devamlı ve otomatik olarak gerçekleşeceğide olması muhtemel özelliklerden bir tanesi.

Projenin çözüm ortağı firma henüz çok fazla yok. Google şimdilik One üretimi için sadece Micromax, Karbonn ve Spice ile anlaştı. Program ortağı firmaların modelleri nasıl olur bilinmez, ancak Google yetkililerince yapılan açıklamaya göre One proje kapsamında üretilen cihazların 100 dolar civarında satışa sunulacak.