Google I/O etkinliğinde, en büyük Android güncellemesi olan Android L tüm detaylarıyla meraklılarına tanıtıldı. En yeni Android’in detayları yazımızda.

Sürüm numarası Android 4.5 mi yoksa Android 5’mi olacak belli olmasada o en iyisi olacak şeklinde anılıyor. Android cihazlarına gelecek olan en kapsamlı güncellemelerden bir tanesi olarak tarihe yazılacak ve Android deneyimini alışılmışın dışına taşıyacak bir güncelleme. Android L hakkında bilinen ne varsa bu yazımızda.

Yeni Android sürümünde görsel çizgilerin oldukça değiştiği göze ilk çarpanlar arasında yer alıyor. Android yetkililerinin Material Design  adını verdikleri yeni bir görsel arayüz bu en taze Android sürümünde karşımıza çıkacak. Bununla beraber, pencere geçişlerinde uzun zamandır kullanılan ışınlanma efekti yerini 3D ağırlıklı efektlere bırakmış. Bu da Google’ın Android işletim sistemli cihazların daha güçlü donanımsal özelliklere sahip olması gerektiği düşüncesini benimsemeye başladığını gösteriyor.

Android L özelliklerinden bir tanesi de uygulamalar ile telefon işlevlerinin aynı anda birbirlerine daha yakın bir şekilde yürütülebilecek olması. Yeni eklenen bu kullanışlı özellik sayesinde oyun oynarken telefonunuz çalarsa, oyun ekranından ayrılmadan minik bir bildirim kutusu sayesinde çağrıyı görüntüleyebileceksiniz. Mesajlar ve diğer birkaç işlem için de bu özellik kullanılabilecek. Android L kullanıcılarına daha gelişmiş bir kilit ekranı sunacak. Daha fazla bildirimi daha kolay şekilde alabilecek ve zahmetsizce işlemlerinizi tamamlayabileceksiniz. Bunun yanında ekran kilidi olarak lokasyon ve bluetooth cihazları da kullanabileceksiniz.

En son olacak Android’de bulunan bir diğer özellik ise uygulamalar arasındaki eş bilgi havuzu. Bir uygulama kullanarak yaptığınız arama bilgileri, otomatik doldurma olarak diğer uygulamalarda da karşınıza gelecek. Yeni nesil ART altyapısı ile tam bir 64 bit işletim sistemine dönüşen Android L, 4 GB ve üzeri RAM miktarlarını gelecek telefonlarda görebilmemize olanak sağlayacak. İşletim sisteminin daha fazla performans özelliklerine olanak sağlaması, yeni Android cihazlarının oldukça mükemmel donanım ve yazılımlara sahip olacağının müjdecisi diyebiliriz.

Yeni Android’de öne çıkan diğer yenilikler ise şu şekilde: 

  • Dahili pil tasarruf modu. (90 dakikaya kadar ekstra dayanım.) Project volta özelliği
  • Geliştirilmiş ses komut sistemleri,
  • Geliştirilmiş Google Maps deneyimi
  • Sürekli olarak güncellenen temel bileşenler ile daha güvenli kullanım,

Android L için henüz tam bir tarih belli olmasa da Sonbahar aylarında ilk güncellemelerin gelmesi ve kullanıcıların bu deneyimi yaşamaları öngörülüyor.