Android telefonunuz veya tabletiniz var ve güvenli moda erişimde sıkıntılar mı yaşıyorsunuz? Bu yazımızda Android işletim sisteminde güvenli modda cihazı başlatma ve veri kurtarma hakkında bilgiler veriyoruz.

 

Android cihazınız genel olarak etkili ve kararlı çalışsa da her yazılımda olduğu gibi Android işletim sisteminde de bazen yazılım hataları meydana gelebiliyor. Böyle durumlarda cihazınız kararsız çalışıyor veya açılamıyor. Eğer telefon veya tabletinizde önemli bilgileriniz varsa ve yedek almadıysanız verileriniz tehlikede demektir.

Verilerinizi Android cihazınızın içerisinden nasıl alacaksınız? Bu sorundan sonra devreye yine Android yetişiyor. Bu gibi durumlarda verilerinizi kurtarmak için Android cihazınızı güvenli modda çalıştırabileceğinizi biliyor musunuz?

Ayrıca güvenli modu kullanarak cihazınızda hata ayıklama yapabilir, son yüklediğiniz muhtemel sorun yaratan uygulamaları temizleyebilirsiniz. Peki Android cihazlarda güvenli moda nasıl erişilir?

Android 4.0 öncesi için güvenli mod

Eğer telefonunuz Android 4.0 işletim sistemi kullanıyorsa şu işlemleri uygulayarak cihazınızı güvenli modda başlatabilirsiniz.

  • Cihazınızı kapatınız ve 30 saniye bekleyiniz.
  • Cihazınızı açın ve ekranda logo görüntülenmesini bekleyiniz.
  • Ekranda logoyu gördükten sonra ses açma ve kapatma düğmelerine tam olarak bastırın ve cihaz açılıncaya kadar basılı tutun.
  • Artık güvenli moddasınız.

Android 4.1 ve sonrası için güvenli mod

  • Ekrana bir ikaz kutusu gelinceye kadar güç tuşunuza basınız. 
  • Güç menüsü açıldıktan sonra ekrana 2. bir kutu gelinceye kadar daha basılı tutmaya devam ediniz.
  • Tamam diyerek güvenli modu onaylayın.

Önemli not: Bazı üreticiler telefon yazılımını korumak için güvenli moda erişimi kısıtlayabilir veya başka bir kısayol belirleyebilir. Bu nedenle kesinlikle güvenli moda bu tuş kombinasyonlarını kullanarak erişemeyebilirsiniz. 

Bu yazımızı faydalı bulduysanız Root işlemi hakkıındaki bu yazımızı da beğenebilirsiniz.