Özellikle Android 4.4 sonrasında sıklıkla duyulmaya başlanan Dalvik dalvik terimi hakkında sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dalvik; Android işletim sisteminde uygulamaların yüklenmesi esnasında önbellekleme yapılmasına olanak sağlayan bir sanal makine kurgusudur. Dalvik sanal makinesi ile uygulamalar farklı işlemci ve RAM kullanan cihazlarda sorunsuz çalışabiliyor. Android geliştiricisi olan Google, özellikle Android 4.4 sonrasında Dalvik’in performansından memnun kalmıyor olacak ki ART adında yeni bir sanal makine kullanımı hazırlıkları yapıyor.

Dalvik sanal makinesi kod derlemelerini JUST IN TIME – JIT adında bir derleyici ile işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu derleyici modelinde uygulamar sadece açıldıklarında derleniyor ve uygulamanın açılış süresinde gecikmeler oluyor. Dalvik’in aksine ART sanal makinesi ise AHEAD OF TIME – AOT adında bir derleyici kullanıyor ve bu derleyici uygulamaları en başta yüklenmeleri esnasında derliyor. Böylece uygulamalar önceden önbelleğe alındığı için açılma esnasında yeniden derlemeye gerek kalmıyor. Böylece gözle görülür bir ilerleme kaydediliyor.

Performans artışı sağlasa da, ART sanal makinesi henüz çok yeni ve eksik noktaları yok değil. Önbellekleme yapıldığı için, ART çalışmak için daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyuyor.

Android 4.4 kullanan cihazlarda geliştirici seçenekleri altından ART sanal makinesine geçiş yapılabiliyor. Ancak Google şu an deneme aşamasında olan ART sanal makinesine standart kullanıcıların kesinlikle geçiş yapmasını istemiyor. Bu özellik şu an için Program ortakları ve Uygulama geliştiricileri için tavsiye ediliyor.

4.4 sonrasında gelecek birkaç modelde Google Android’in tamamen Dalvik’ten vazgeçmesi ve ART sanal makinesine yönelmesi bekleniyor.