Merhaba arkadaşlar.  Sizlere bu yazımda belki de hep yapmak istediğiniz ancak yapamadığınız bir işlemi anlatmaya çalışacağım. Android tabanlı tablet ve cep telefonunuzdan artık bilgisayarınızı yönetebileceksiniz.

Team Viewer programını birçoğunuz duymuştur, duymayanlar için öncelikle programdan bahsetmek istiyorum. Team Viewer, uzak masaüstü yönetme amaçlı bir program olup, konferans görüşmeleri ve kişiler arası güvenli dosya paylaşımı yapabilme imkanı sağlamaktadır. Program bireysel kullanıma ücretsiz olup, kurumsal kullanıcılar için çeşitli paketler halinde satışa sunulmuştur. Yani üniversite öğrencisi iseniz ve ailenizden uzakta yaşıyorsanız, evdeki bilgisayarın küçük çaplı sorunlarını bulunduğunuz yerden giderebilmek için bu programı dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz:)

Programı yeterince tanıttım sanırım, şimdi gelelim konumuza. Kontrol işlemini sağlamak için ihtiyacımız olan Android tabanlı cihaz(ben cep telefonumdan bağlanıcam), Windows işletim sistemine sahip bilgisayar(Windows 8 kullanıyorum), Team Viewer programın  Android sürümü (Google Play’ den edinebilirsiniz) ve Windows sürümü(www.teamviewer.com adresinden ücretsiz indirebilirsiniz), son olarak ise kaliteli bir internet bağlantısı.

İlk olarak Android cihaza “Team Viewer for Android” uygulamasını yüklüyoruz. Aynı şekilde son sürüm “Team Viewer” programını ilgili siteden indirip Windows bilgisayarımıza yüklüyoruz.

Artık işlemi yarıladık sayılır. Şimdi ihtiyacımız olan kaliteli bir internet bağlantısı kullanarak cihazların birbirine bağlanmasını sağlamak. Android cihazda yapılacak pek bir işlem yok. Asıl mesele Windows sürümüne birkaç ayar yapmada. Klasik Team Viewer programında bildiğiniz gibi ekranda gördüğünüz id ve parolayı diğer kullanıcıya vermek suretiyle bağlantı sağlanıyordu. Ben size daimi parola oluşturup sürekli olarak o şifreyle bağlantı yapmayı tarif edeceğim. İşte konuyu en iyi şekilde anlatacak olan resimler:

Your ID kısmında görmüş olduğunuz 9 rakam sizin bilgisayarınızın Program kimlik numarasıdır. Buradaki ID numarasını android cihazımızla bağlanırken kullanacağız.  Öncelikle kırmızı çember içerisinde görmüş olduğunuz kalem resmine basıyoruz. Önümüze gelecek olan ekrandan daimi bağlantı parolası oluşturacağız.

İkinci aşama. Kalem resmine bastıktan sonra açılan pencerede Next diyerek ilerliyoruz.

3. aşama. Bu kısma bilgisayarınız için kullanmak istediğiniz ismi ve uzak masaüstü bağlantı parolasını yazıyorsunuz. Parola oluşturuken içerisinde muhakkak özel karakterler kullanın. Özel karakterler parolanızı güçlü kılar. İsim parola belirlemelerinden sonra “Next” butonuna basarak ilerliyoruz.

4. aşama. Bu kısımda size Team Viever online  hesap oluşturmak isteyip istemediğiniz soruluyor. En altta bulunan(işaretlediğimiz) istemiyorum seçeneğini seçerek “Next” diyoruz ve Son aşamaya geliyoruz.

Son olarak, Id kısmında gördüğünüz sizin ID numaranız. “Finish” butonuna basarak işlemi sonlandırıyoruz. Artık android cihazımıza ID ve belirlediğimiz parolayı yazarak bağlantı kurabilir ve Android telefondan Windows bilgisayarı kullanabilirsiniz. Ne harika! Değil mi?:)