Android 4.4 ve 4.5 sürümlerine genel bakış;

26

Bildiğiniz gibi epeyce bir zaman önce Android 4.4 sürümü yayınlanmıştı. 4.4 sürümleri tam olarak önde gelen telefon modellerine dağıtılamadan 4.5 sürümünün yayınlanacağı söylentileri aldı yürüdü. Peki Android işletim sistemi ne durumda? 4.4 sürümü neden yaygınlaşamadı? Android 4.5 işletim sistemlerine olası değişikler neler? Bu yazımızda merak edilenleri açıklıyoruz.

Android 4.4 işletim sistemi ülkemizde ve diğer birkaç ülkedeki kullanıcılara sorunlar ile birlikte geldi. Eğer yazılarımı sıklıkla takip ediyorsanız Nexus 4 kullanıcısı olduğumu ve özellikle 4.4 güncellemesinden oldukça rahatsız olduğumu görmüşsünüzdür. Peki sorun nerede? Ben ve benim gibi sorun yaşayarak memnuniyetsiz olan kullanıcılar neden var? Android neleri yanlış yapıyor?

Aslında sorunun kaynağı Android denemez. Çünkü yeni sunulan her Android sürümü, bir önceki sürümde bulunan sıkıntıları minimize etmeyi yada kapatmayı hedefliyor ve bu amaçla çıkarılıyor. Android 4.4 sürümünde de bir çok geliştirme yapılmış, yeni özellikler eklenmiş durumda. Sorunun asıl nedeni işletim sisteminin sorunlu olması kaynaklı değil, cihaz üreticilerinin yeni işletim sistemini iyi optimize edememesi aslında.

Bazı Nexus sürümleri dışında kalan modellerin tümü üreticilere has özelleştirilmiş ROM kullanıyor. Saf Android’e ait birçok özellik bu özel ROM’larda değiştiriliyor. Bu durum da tamamen kişiselleştirilmiş bir işletim sistemini ortaya çıkarıyor. Aslında her şeyin başlangıç noktası tam olarak burası.

Üreticiler yeterli geliştirmeleri, sürüm denemelerini uygulamadan aceleyle dağıtıveriyor bazen ROM’larını. Sonrasında kamera hatalarından tutunda  telefonu kullanılamaz hale getirecek teknik problemlere kadar uzanıp gidiyor sonuçlar.

Özel ROM’lar bu şekilde, ya saf Android?

Google ortaklığı ile üretilen NEXUS 4’de Android 4.4 güncellemesinin ardından epeyce sıkıntı yaşayan telefonlardan biriydi. Telefonların yeni ROM’a verdikleri sıra dışı tepkiler değişkenlik gösterdi ve farklı kullanıcılar farklı hatalardan şikayetçi oldu. Saf Android’de de bu sıkıntıların görülmesi Android kötüye gidiyor söylentilerini doğru gibi gösterse de aslında öyle değil. Nexus 4’ünü servise benzer şikayetlerle gönderen bir okuyucumuz  sonuçları bizimle de paylaştı. Servis ifadeleri ve ardından bireysel olarak yaptığı araştırmaların sonucunda ülkemizde bulunan Nexus 4’lerin KitKat arayüzü almadığını, Google tarafından haricen yapılan bu ayarlamanın da çeşitli sıkıntılara neden olduğundan bahsetti. Yani anlayacağınız Android yine suçsuz. Dolaylı sıkıntılar bu gibi istenmeyen durumları doğurabiliyor.

Android 4.5 “yeni bir başlangıç”

Google, program ortaklarının Android adaptasyonunu sağlayamamasından dolayı imaj zedelenmesi yaşadı. Aslında Android 4.5 öncesinde yapılması gereken ilk iş program ortaklarına emin olmadan yeni sürüm yayınlamanın yasaklanması, yaptırım uygulanması olmalıdır.

 

Güncel kalın
Güncel kalın
Bize abone olarak en yeni yazıları ilk siz görüntüleyin.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.