Akıllı cihazınızın batarya amperi ne olursa olsun, bir süre sonra şarjınız biter ve sizde telefonsuz kalırsınız. Malumunuz akıllı telefonlar oldukça ilerledi, özelliklerine özellik eklendi ancak halen bitmeyen bir batarya bulunamadı. Bizler size bu yazımızda şarjın hiç bitmemesini sağlayan bir batarya müjdesi vermek isterdik,  ama o mümkün olmadığı için size elinizdeki batarya ile uzun süre yetinmesini bilmeniz için tavsiyeler vereceğiz 🙂

  • İhtiyacınız yoksa mobil veriyi kapatın: Mobil veri günümüzün olmazsa olmazlarından bir tanesi. Özellikle internet kullanım yoğunluğunun arttığı son teknoloji telefonlarda internet olmadan telefon veya tablet pek bir işe yaramıyor denebilir. Ama biliyor musunuz ki şarjınızın en büyük düşmanı mobil internet. Eğer ihtiyacınız yoksa mobil veri iletişimini kapatmanız şarj dayanımızını gözle görülür şekilde artıracaktır. Ama illa ki kullanmak zorundayım, internet olmadan gözlerim dünyayı görmüyor diyenlerdenseniz eğer 3G modunu kapatarak EDGE bağlantısı kurabilirsiniz. Belki 3G kadar hızlı değil ancak akmasada damlar ve ihtiyacınızı geçte olsa görür. Bununla birlikte, telefonunuz mobil şebeke vericisine ne kadar zorlanarak erişiyorsa o denli zararlı ve şarj tüketimi o denli yüksektir. Bu nedenle eğer kapalı bir mekandaysanız  konumunuzu telefonunuzun en fazla çektiği bölgeye göre ayarlayın. Eğer telefonunuzu o an sadece bir multimedya aracı olarak kullanmak ve müzik dinlemek istiyorsanız uçak modunu açmanız da güzel bir çözüm olacaktır.
  • Konum bilgisini kapalı tutun: Gittiğimiz her yerde check-in yapıp sosyal ağlarda arkadaşlarımızla paylaşmayı seviyoruz. Sevdiklerimizle aramızdaki fiziki mesafeyi gösteren bu uygulama çok hoş elbet ama şarjınızı bitiren en büyük düşmanlardan bir taneside. Cihazınızda konum bilgisini açtığınız zaman, cihazınız sürekli olarak nerede olduğunu ölçmeye çalışır ve sürekli olarak dünya üzerinde nerede olduğunuzu takip eder. Takip işlemini gerek GPS üzerinden, gerekse mobil veri üzerinden gerçekleştirir. Her ikisi de şarj tüketimini artırır. Bu nedenle size tavsiyemiz kullanmadığınız süre zarfınfa konum bilgisini  kapalı tutmanızdır.
  •  Ekran parlaklığını otomatik moddan çıkarın: Evet, yanlış duymadınız. Ekran parlaklık ayarını otomatik moddan çıkarmanız şarj ömrünüzü uzatacaktır. Otomatik ekran aydınlatması aktifken, cihazınızın ön yüzünde bulunan ışık sensörleri sürekli olarak ortam aydınlığını ölçer ve dış mekan aydınlatmasına göre ekran parlaklığını ayarlamaya çalışır. Bu sistem ilk bakışta faydalı gibi görünsede, sensörden gelecek hatalı veriler ekran parlaklığının gereksiz yere artmasına neden olacak ve şarj tüketiminizi artıracaktır. Ekran parlaklığını aydınlık ortamlarda da rahatlıkla görebileceğiniz bir ayarda sabit tutmanız sizin için daha iyi olacaktır. En nihayetinde cihazınızın anlık batarya kullanımının neredeyse yarısı sadece ekran tarafından tüketilmektedir.  GSam Battery Monitor uygulaması size pil kullanımınız ile ilgili bir çok bilgiyi sunacaktır. (Uygulamayı indirmek için tıklayınız.)

(bu yazu sürekli olarak güncellenecektir.)