Apple dünyanın ilk 64-bit destekli mobil işlemcisi olarak A7 işlemcisini piyasaya sürmüş ve işlemcisiyle epey böbürlenmişti. Bu işlemci reklmanın ardından Qualcomm cephesi, Apple’ın A7 işlemcisinin pazarlama hilesi olduğunu ileri sürmüş ve epey ses yükseltmişti. Biz sizlere bu konu ile alakalı bir haber yapmayı çok istemiştik ancak sitemizde vuku bulan sıkıntılardan dolayı bu haberi sizinle paylaşamamıştık.
Şimdi karşınıza Qualcomm tarafından geliştirilmiş 64-bit desteği bulunan Snapdragon 410 işlemcisinin incelemesi ile çıkıyoruz. Qualcomm tarafından geliştirilmiş olan Snapdragon 410 yüksek özelliklere sahip telefonlardan önce orta kademeli telefonlar için tasarlanmış. Qualcomm’un bu özelliği ilk olarak orta seviye telefonlar için çıkartmış olması Apple’a “senin en iyi modeline koyduğunu ben herkes için olana koyarım arkadaş” mesajı göndermek için olabilir belkide.

Gelelim Snadragon 410’un özelliklerine:

  • Bu işlemci 64-bit olmanın yanısıra bazı ek özelliklere de sahip. Bunlardan en önemlisi ve farklısı üç sim desteği olması. Çift sim kartlı modelleri görmeye alışmışken, yakın bir zamanda üç sim kartı takılabilen modelleri de görrebileceğiz demekki.
  • 28 nm üretim teknolojisiyle üretilen işlemci Quad Core 1.2GHz frekansta çalışıyor ve Adreno 306 GPU’yu bünyesinde barındırıyor.
  • 13 Megapiksel’e kadar kamera desteği ve 1080p video oynatma desteği
  • Çin’li Beidou’nun da aralarında bulunduğu geniş kablosuz navigasyon teknolojileri desteği.(Wi-Fi, Bluetooth, GPS, GLONASS, FM ve NFC)
  • Android, Firefox, Windows Phone işletim sistemleri ile uyumlu çalışma desteği.

Ürettiği üründen iftiharla bahseden Qualcomm’a göre bu işlemciyi 2014 yılının ilk çeyreğinde görmeye başlayacağız ve uzun bir süre piyasalarda görmeye devam edeceğiz.

Yukarıda özellikler arasında üç GSM hattına kadar destek özelliğini sizlerde görmüşssünüzdür. GSM şebeke bağlantısının bir tane olması bile mevcut bataryaların kullanım süresini kısaltmaya yetiyorken, üç GSM desteği üreticileri yeni, kısa sürede şarj olabilen fakat yoğun kullanımda bile uzun süre dayanan bataryalar geliştirmeye sürükleyebilir. Bu bataryaların üretilmesine öncülük edeceği için bir kullanıcı olarak Qualcomm’a ayrıyeten teşekkür ediyorum.