Herkes telefonunu ilk aldığı günü az da olsa hatırlıyordur. Telefonunuz ilk aldığınız o günlerde gayet hızlı ve akıcıdır. Ancak daha sonraki zamanlarda hem kullanım, hem de zamanla eklenen yeni uygulama hesaplarından dolayı telefonunuz yavaşlayabilir. İşte bu can sıkıcı durumdan kurtulmanız için beş muhteşem madde!

Yavaş bir telefon herkesin canını sıkar. Yavaş ve takıntılı bir telefon size zaman kaybettirir ve kimi anlarda birkaç saniye ye bile ihtiyacınız olabilir. Telefonunuzu yeniden ilk günkü haline getirmek için işte gereken işlemler.

 • Animasyon ayarlarını kısın: Bu işlemi yapabilmek için akıllı telefonunuzda yada tabletinizde geliştirici seçeneklerini aktifleştirmek zorundasınız. Bu işlem üreticilere göre farklılık göstereceği için cihazınızda geliştirici araçlarını nasıl aktifleştireceğinizi bulabilirsiniz. Geliştirici ayarlarına eriştikten sonra gelişmiş seçeneğine basıyoruz. Bu menüde alt kısımlara iniyoruz ve animasyon ayarlarına erişiyoruz. Pencere animasyon ölçeğini ayarlamak için açıyoruz. Bu ayarı ne kadar yükseltirsek telefonumuz animasyonları o kadar güzel yapmak için çabalayacaktır. Bu nedenle animasyonları en düşük seviyede tutmanız veya kapatmanız telefonunuzu bir nebze hızlandıracaktır.
 • Greenify Ugulamasını Yükleyin(Root Gerektirir): Bu uygulama kullanmadığınız uygulamaları onlara ihtiyacınız yokken kapatmanızı ve işlemci, ram ve pil kullanımından tasarruf etmenizi sağlar. Play Store üzerinde 11.000’e yakın kişi tarafından beş yıldız ile derecelendirilmiş bu uygulama telefonunuzu ilk günkü hızına kavuşturacak.
  Greenify: Renew My Phone uygulamasını indirmek için tıklayınız!
 • Seeder Uygulamasını Yükleyin(Root Gerektirir): Android uygulamaları çalıştıkları süre bazında birçok nedenden dolayı yavaşlar. Bu durumun nedeni birden fazla farklı kaynaktan sağlanan işlemlerin veri kirliliği yaratmasıdır. Seeder uygulaması bu kirliliği en aza indirerek telefonunuzun çalışmasını daha stabil ve hızlı yapacaktır.
  Seeder uygulamasını indirmek için tıklayınız!
 • Cpu Tuner Uygulamasını Yükleyin(Root Gerektirir) Bu uygulama ile işlemcinizin frekansını yükseltebilir, alt ve üst işlemci limitlerinizi ayarlayabilirsiniz. Bekleme modunda kullanılacak olan işlemci frekansını belirleyerek telefonun her an işleme hazır olmasını da sağlayabilirsiniz. Root izinleri gerektiren bu uygulamayı amatör bir kullanıcı iseniz çok fazla kurcalamanızı tavsiye etmiyoruz.
  CPU Tuner uygulamasını indirmek için tıklayınız!
 • Clean Master Uygulamasını Yükleyin: Akıllı telefonunuza yüklediğiniz her program, onu silseniz bile ardında gereksiz dosyalar bırakır. Bu dosyalar zaman içerisinde birikerek yer kaplar. Gereksiz biriken bu ve benzeri dosyalar telefon hafızasında kullanılabilir alanızı yok yere doldurur. Gereksiz olan bu dosyaları güvenle temizleyebilmek için Clean Master uygulamasını kullanabilirsiniz. Root gerektirmeyen bu uygulamayı play store üzerinden ücretsiz olarak edinebilirsiniz.
  Clean Master uygulamasını indirmek için tıklayınız!

Yukarıda vermiş olduğumuz öneriler telefonunuzdaki yavaşlık problemlerini bir nebze de olsa azaltacaktır. Root yapma hakkında bilgi almak için Root ile ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. Root yetkisi size telefonunuzun önemli parametrelerini değiştirebilme imkanı verecektir. Bu yüksek yetkinin kullanımı hakkında bilgi sahibi değilseniz telefonunuzu kalıcı olarak hasarlayabilir ve kullanılamaz hale gelmesine neden olabilirsiniz.