Android Rom nedir?Android ROM kavramını meraklı bir kullanıcı iseniz bir çok yerde görmüşsünüz demektir. Android ROM nedir peki? Ne işe yarar? Nasıl Rom yüklenir? ROM yüklemek için neler gereklidir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bu yazımızda size açıklamaya çalışacağız.

Rom, telefonunuzun iç dünyasında, işletim sistemi yüklenmesi için ayrılmış alandır. Bu kısma gerek telefon üreticisinin hazırladığı işletim sistemini, gerekse diğer 3. kişilerin ve grupların hazırladığı özel ROM’ları yükleyerek işletim sisteminizin sürümünü alçaltıp yükseltebilirken tamamen farklı bir işletim sistemi de yükleyebilirsiniz.

Ancak Android telefonunuza Rom yükleyebilmek için bir dizi işlem uygulamaya ve telefonunuzda birazcık değişiklik yapmaya ihtiyacınız var. Rom alanına telefonunuzda ROOT yetkisi alarak ulaşabilmektesiniz. Bu nedenle ilk olarak telefonunuzu ROOT etmelisiniz. Root işlemi ile ilgili gerekli bilgileri “Root nasıl yapılır?” yazımızda zaten paylaşmıştık. 

Ancak ROM yüklemek için sadece ROOT işlemini gerçekleştirmek yeterli olmuyor. Eğer bilgisayar yardımı ile yükleme yapacaksanız, telefonunuzun markasına uyumlu USB sürücüsünden, cihaza özel ROM yazma uygulamasına kadar birçok eksiği tamamlamanız gerekiyor. Ancak Custom Recovery kullanarak rom yüklemesi yapacaksanız tek ihtiyacınız olan ROM dosyası ve telefonunuza kullanışlı bir Recovery arayüzü yüklemek.

Ancak ne yazık ki yukarıda yazdıklarımız kolay işlemler değil. O nedenle iyice araştırma yapmak lazım.

Peki kaç çeşit Rom mevcut? 

Telefon üreticilerinin telefona uygun olarak özelleştirerek yayınladıkları ve  3. kişilerin yayınladıkları olmak üzere 2 çeşit Rom mevcuttur. Yeni bir Android telefon aldığınız zaman içerisinde hali hazırda yüklü olarak bulunan veya telefona ait aracı program ile yüklediğiniz Rom’lar üretici kaynaklıdır. Bu Romlar güvenilirdir ve telefonun sahip olduğu tüm özellikleri kapsar.

Birde 3. kişilerin çıkardığı Romlar var. Bu Romlar bazı araçların kullanıma kapatılması ile performans artışı olduğunu iddia eder. Belki de haklılar, özel Romlar oldukça iyi performans artışı sağlıyor olabilir, ancak güvenli olup olmadıkları sorgulanmalıdır. Cyonagenmod, CWM vs. gruplar önde gelen özel rom üreticileridir. Cyonagenmod denemiş biri olarak söylemeliyim ki, özel romu yükledikten sonra telefonumun (LG G3) şarjı yoğun kullanmama rağmen 2 günden daha uzun gidiyordu. Ancak kamera olsun, diğer telefon uygulamaları olsun tam uyumlu olarak çalışmadığı ve telefonu servise vermem gerektiği için stock roma dönüş yapmak zorunda kaldım.

Bildiğiniz gibi sanal dünyada bilgi çalma, hırsızlık, bilgi sızdırma  oldukça yaygın. Yüklediğiniz Rom içerisinde keylogger var mı- yok mu, yada herhangi başka bir aracı program ile sizin bilgileriniz çalınıp çalınmıyor mu bilemezsiniz. Güvensiz olmaları nedeniyle özel Romların tercih edilmesi tavsiye edilmez. En azından birincil telefonunuzda. Ki zaten belirtmiştik, performans artışı bazı özelliklerin durdurulması veya hiç çalışmaması ile sağlanıyor.

Eğer kullanmadığınız başka bir Android telefonunuz varsa ve bu tür işlere meraklıysanız korkusuzca denemeler yapabilirsiniz. Ancak elinizde tek bir telefon varsa bu işlere hiç bulaşmayın derim 🙂

Sosyal Medyada Bu Yazıyı Paylaşın